Як підготуватися і що робити в разі надзвичайних ситуацій?

Як підготуватися і що робити в разі надзвичайних ситуацій?

20:12 Січень 29, 2022

Життя 2741 8 хвилин

Magyar

Під час загрози початку бойових дій у будь-який момент, важливо жити звичним життям, не панікувати, але водночас і бути готовим до різних варіантів розвитку подій.

Для того, щоб уберегти себе та своїх рідних у разі масштабних воєнних дій у вашому населеному пункті, варто знати практичні правила поведінки під час бойових дій, які рекомендує Державна служба з надзвичайних ситуацій.

Залишати чи не залишати дім?

Перша порада: у разі, якщо існує ймовірність бойових дій у районі вашого проживання, — залишити небезпечну зону разом із родиною. Принаймні відправити дітей та людей похилого віку у більш безпечні регіони. Під час евакуації із зони бойових дій чи навіть перебування там, вам знадобляться речі першої необхідності.

Спакувати тривожну валізу

Як би нам не хотілося вірити, що нас все омине, завчасна підготовка може врятувати життя. Екстремальну валізку зазвичай комплектують найнеобхіднішими речами для того, щоб її можна було терміново взяти з собою будь-якої хвилини. Що туди покласти?

Усі необхідні документи, захистити їх від вологи поліетиленовою упаковкою, а також мати їхні скан копії на флешці. Роздруковані фотографії рідних та близьких, для можливого розшуку.

Кредитні карти і готівку у різних валютах, запасні сім карти, карти місцевості.

Ліхтарик, ніж, запальнички, свічки, невеличка сокира та лопата, свисток, сигнальна ракета, великі сміттєві пакети, які замінять тент чи дощовик, широкий скотч, мотузка 20 м, нитки й голки, блокнот і олівець (з виписаними номерами телефонів близьких), радіоприйомник на батареях (щоб слухати повідомлення і новини), простий запасний телефон із сімкою та зарядним.

В аптечку слід покласти бинти, вату, різного розміру лейкопластири, шприци, жгут, йод, зеленку, спирт для дезінфекції ран, щось від інтоксикації та діареї (активоване вугілля, смекта, тощо), жарознижувальне та знеболювальне (парацетамол, ібупрофен), протиалергічний засіб.

Запасний комплект одягу: два комплекти спідньої білизни і шкарпеток, плащ-дощовик, шапка, рукавиці і шарф, надійне взуття, змінний зручний одяг (штани, майка, кофта).

Засоби гігієни: серветки, рушники, мило, зубна паста і щітка, інші засоби гігієни.

Легкий та міцний посуд, найкраще з нержавійки: миска, кружка, фляга для води, ложка/вилка.

Їжа, що не псується: консерви, суп-пакети, висококалорійні солодощі – шоколад, батончики, горіхи, льодяники, а також напівфабрикати та крупи.

Все це найкраще спакувати у окремий туристичний рюкзак, з окремими відділеннями. Якщо дозволяє місце, можна поставити мініпалатку, каремат та спальний мішок.

Такий рюкзак знадобиться і під час паводку, землетрусу, пожежі та інших надзвичайних ситуацій, а не тільки воєнних дій.

Що може послужити укриттям

Уже зараз можна дізнатися про найближче до вас бомбосховища чи інші об’єкти укриття на вашому маршруті з дому до роботи чи навчання. В якості укриття підходять приміщення підземних паркінгів, підземних переходів, сховища, цокольні та підвальні приміщення житлових будинків або установ.

Якщо ви проживаєте у сільській місцевості, тоді під час бойових дій найкраще переховуватися в підвалах, бетонних приміщеннях, які знаходяться нижче рівня землі та за можливості на відстані від житлових будинків.

Також не зайвим буде заздалегідь подбати про запаси води вдома та продуктів тривалого зберігання, укомплектувати домашню аптечку, в тому числі засобами надання першої медичної допомоги, перевірити справність засобів пожежогасіння, запастися ліхтариками, лампами та свічками, спеціальними приладами для приготування їжі на випадок відсутності газо- й електропостачання.

Ваша автівка має бути поблизу та на ходу. Завчасно подбайте про запас палива для того, щоб була можливість термінового виїзду з небезпечного району. Зарядний пристрій, щоб підзарядити телефон у автівці.

Якщо обстріл застав вас не вдома, а поруч немає пристосованих сховищ, то найкращим варіантом буде використати для укриття канави, окопи, бетонні бордюри, тощо. Слід лягти на землю головою в бік подалі від вибуху, голову прикрити руками, валізою чи іншими речами. Вуха затулити руками, а рот відкрити, щоб уникнути пошкодження слуху.

Заборони під час бойових дій

Якщо ви чуєте постріли та вибухи, ні в якому разі не можна підходити до вікон. Більшість поранень — осколкові, тому ДСНС радить закрити вікна шторами та жалюзями, та навіть заклеїти скляні шиби на вікнах скотчем, затулити мішками з піском. Потрібно негайно взяти речі першої необхідності та сховатися в підготовленому підвалі чи іншому укритті.

Якщо біля вас стався вибух, оцініть обстановку навколо, чи немає загрози обвалів та інших вибухів, чи потрібна комусь поруч допомога. Якщо ви опинилися під завалом, періодично подавайте звуки і дочекайтеся допомоги рятувальників.

Ні в якому разі не можна конфліктувати з озброєними людьми, спостерігати за ходом бойових дій, передавати інформацію про пересування воєнної техніки, знімати на фото чи відео, не перебігати по відкритому простору під час обстрілів.

Не торкатися ніякої зброї і боєприпасів, попередити про це дітей. Якщо вибуховий предмет знайдено, то обгородити його, позначити та повідомити про це органи ДСНС та МВС.

Не вносити армійську форму чи будь-який камуфляжний одяг, не показувати зброю або навіть предмети, схожі на неї.

При собі мати паспорт чи інший документ, який посвідчує особу, найкраще із вписаною групою крові та наявні алергії чи інші медичні протипоказання.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня