У Берегові представили пам’ятний альбом, присвячений річниці укладення Ужгородської унії та створення Мукачівської греко-католицької єпархії

У Берегові представили пам’ятний альбом, присвячений річниці укладення Ужгородської унії та створення Мукачівської греко-католицької єпархії

08:54 Січень 30, 2022

Життя 3445 6 хвилин

Magyar

До 375-ї річниці укладення Ужгородської унії та 250-ліття створення Мукачівської греко-католицької єпархії в місті Берегові відбулася презентація пам’ятного альбома «Велика сила Хреста Твого, Господи!» (Nagy a te kereszted ereje, Uram!), яку організували Греко-католицька бібліотека та архів ім. Іштвана Бендаса.

Захід у Греко-католицькому центрі ім. Елемира Ортутая розпочався зі спільної молитви та співу. Відтак присутніх привітав директор Греко-католицького ліцею ім. Елемира Ортутая, парох Іштван Мароші. «Сьогоднішня подія – не тільки презентація книжки, але й ушанування пам’яті, адже 25 років тому пішов із життя Елемир Ортутай, ім’я якого носить наш заклад», – зазначив священник. За його словами, минулий рік був важливим і з огляду на 20-ту річницю зарахування до лику блаженних єпископа Теодора Ромжі, подію, яка є славним доказом того, що греко-католицька церква також дає канонізованих святих.

«Книжка – це втілення слова. У цьому виданні міститься 375 обраних цитат, слів і думок, які відображають дух та самовираження Греко-католицької церкви на Закарпатті», – сказав Іштван Мароші. За його словами, хрест є універсальним символом життя краян: його встановлювали там, де була потрібна Божа допомога.

Відтак присутніх привітав апостольський адміністратор Мукачівської єпархії Греко-католицької церкви Ніл Лущак. «Ці хрести – ознака нашої духовності, спадщина наших предків, яка показує глибину віри й те, наскільки завжди було важливим для нас розп’яття Ісуса Христа», – сказав єпископ, котрий є автором першої передмови до видання. Він висловив думку, що хрест не що інше, як відображення любові. «Нехай цей хрест супроводжує нас протягом усього життя», – підсумував Ніл Лущак.

До учасників презентації онлайн звернулася й депутат Європарламенту закарпатського походження Андрея Бочкор, яка написала другу передмову до видання. «Пам’ятний альбом – це сполучна ланка між минулим і сьогоденням», – зазначила вона. За словами Андреї Бочкор 375 цитат, які містяться в книжці, об’єднують минуле та сьогодення. Наші придорожні хрести та думки церковних і світських діячів греко-католицької церкви свідчать про віру, божественне провидіння, вірність нації та греко-католицькій церкві.

«Куди б ми не поїхали на Закарпатті чи у світі, придорожні хрести свідчать про живу церкву», – каже політик. «Ми можемо зберегти нашу належність до християнства у 2022 році міцною вірою в Господа, мужністю та живою церквою», – підсумувала Андрея Бочкор, побажавши Божого благословення присутнім.

«Культурні цінності та наші традиції є важливими ланками співіснування, і для їхнього збереження необхідна єдність», – зазначив, у свою чергу, консул Генерального консульства Угорщини в місті Берегові Матяш Сюреш. А відтак додав, що велике минуле та різноманітність церков Закарпаття, їхня значна роль у житті закарпатців надзвичайно тішать.

Після вітальних промов відбулася коротка презентація. Актори Закарпатського обласного угорського драматичного театру озвучили низку цитат із книжки. Після цього автори видання розповіли про свої враження та переживання під час роботи над його створенням.

За словами Аніти Мароші, у книжці, зокрема, розповідається, хто такі закарпатські греко-католики, що про них думають інші та що вони думають про себе. Наводяться також найважливіші події в церкві, але вони свідомо викладаються не в хронологічній послідовності.

«Ми працювали в Греко-католицькій бібліотеці та архіві ім. Іштвана Бендаса, вивчали листування, журнали, календарі й багато інших джерел. Це допомогло нашій роботі», – повідомила авторка.

«У різних районах, гірських на низинних територіях краю, ми сфотографували близько 500 придорожніх хрестів», – повідомив Золтан Вар’ю. За його словами, біля світлин навмисно не вказується місце розташування розп’ять. «Цікаво, що деякі хрести пережили радянські часи. Такий ми знайшли, зокрема, у Доробратові. А в селі Кленовець сфотографували литий чавунний хрест, установлений на честь тисячоліття 1896 року».

Домінік Бодор розповів, що процесу фотофіксації часто заважали погодні умови, а також зазначив, що зробив світлини 40 придорожніх хрестів уздовж шляху Неветленфолу – Берегово.

Презентація завершилася спілкуванням у невимушеній атмосфері.

(SD/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня