У Будапешті відбулася презентація книжки про закарпатського скульптора Петра Матла
«Петро Матл хоче показати невидиме через угорське серце, бо знає, що добре бачить лише серце», – наголосив голова парламенту Угорщини Ласло Кьовер під час презентації книжки про творчість закарпатського скульптора Петра Матла. Мистецький захід відбувся в четвер у Будапешті.
Як зазначив спікер, невичерпні ресурси Петра Матла – це щира молитва, безкорислива любов і відданість роботі. «Його мистецтво черпає силу з цих ресурсів», – додав Ласло Кьовер.
За його словами, у сучасному світі існують два способи інтерпретації мистецтва: є ті, для кого мистецтво – робити видиме невидимим для людей своїми творіннями, а є ті, хто бачить у мистецтві можливість зробити невидиме видимим.
«Петро Матл належить до останніх, до того ж входить до числа угорських митців, а це означає, що він прагне зробити видимим висічене з каменю, вирізьблене з дерева чи відлите в бронзі за допомогою певного невидимого угорського бачення», – зазначив голова парламенту.
Ласло Кьовер серед робіт скульптора відзначив меморіальний знак, установлений на Верецькому перевалі. «Якби наш друг Петро подарував нам лише цей один витвір, він і так би потрапив в історію угорського мистецтва та в серця угорського народу», – сказав спікер.
Коли почалося впорядкування видання, пригадує голова парламентського Комітету з питань закордонних справ Жолт Неймет, ще був мир, і ніхто не думав, що на час виходу книжки йтиме війна.
«Минуле ожило, і угорці Закарпаття знову не зі своєї вини опинилися між молотом і ковадлом. Ми знову стали схожими на євреїв. Нікому не шкодимо, але саме нас хочуть підняти на вили», – сказав Жолт Неймет.
Він назвав мистецтво Петра Матла скульптурою долі, що не тікає, а йде назустріч людській та угорській долі. «Під час роботи він опрацьовує те, що відбулося з нами та всередині нас», – сказав він.
Голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василь Брензович зазначив, що кілька робіт митцю довелося виконувати швидко, поспішно, бо з роками умови на Закарпатті ставали дедалі складнішими і трагічнішими.
Президент Угорського національного інституту стратегічних досліджень Єне Сас зауважив, що Петро Матл прибув з краю, де угорці є найбільш уразливими.
«Кожна робота була частиною мого тодішнього життя. Своїм мисленням я залишив слід у часі та просторі, і цей слід відображений у виданні», – сказав Петро Матл, близько сотні скульптур якого можна побачити на громадських просторах в Україні, Угорщині та багатьох інших країнах світу.
Книжка, що нараховує близько 300 сторінок, вийшла у видавництві Méry Ratio за підтримки Фонду Pro Minoritate. Передмову до неї написав прем’єр-міністр Віктор Орбан.
(MTI)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися