Зустріч закарпатських ансамблів народного танцю і музики відбулася в Угорщині

Зустріч закарпатських ансамблів народного танцю і музики відбулася в Угорщині

14:16 Липень 6, 2022

Життя 2251 6 хвилин

Magyar

Традиційна зустріч закарпатських ансамблів народного танцю і музики, яку цьогоріч провели вже вп’ятнадцяте, як виняток відбулася в місті Шаторальяуйгей. На заході, котрий організовує громадська організація «За збереження народної культурної спадщини та народних традицій Закарпаття», 24 композиції представили ансамблі народного танцю і музики, вихованці 12 майстерень.

ГО прагнула зберегти наступність заходу та надати можливість закарпатським колективам зустрітись і спільно виступити після тривалої перерви.

Організаторка заходу Еніка Вараді каже, що ансамблі опинилися в непростій ситуації, адже члени деяких з них не бачилися з 24 лютого. Водночас можливість виступити стала гарною мотивацією для колективів. «Ми щасливі, що змогли побачити 24 виступи, оскільки спочатку думали, що навряд чи взагалі знайдуться бажаючі. Цей гала-концерт, на мою думку, є свідченням того, що закарпатська угорська громада жива і прагне жити», – додала Еніка Вараді.

Професійний наставник заходу, музикант Іштван Пал наголосив: «Я глибоко вражений високим рівнем виступів закарпатської молоді. Тут були представлені колективи практично з усіх куточків краю, від Ужгородщини до Хустщини. І всі в прекрасних костюмах. Ми на Закарпатті вже маємо своє сценічне вбрання, яке шиють місцеві швачки. Нам не потрібно замовляти з Угорщини народні костюми, ми можемо все зробити самі. Наші спеціалісти, які викладають танці, співи, музику, навчають дітей так якісно, що вони можуть гідно виступити в будь-якому куточку Карпатського басейну. Більше того, закарпатські колективи можуть зайняти гідне місце в будь-якій точці світу. Зі своїм колективом «Салонна бенд» ми також багато подорожуємо, і нам не соромно, коли з нами поруч виступають закарпатські ансамблі, тому що вони всі чудові. Хочу відзначити учасників колективу Ужгородської дитячої школи мистецтв, які, хоча не знають угорську мову, виходять на сцену й надзвичайно гарно виконують угорські народні пісні, адже культура поєднує. А тут народжується дружба, яка визначить наше майбутнє. Я із задоволенням подивився сьогодні концерт, що тривав дві з половиною години. Кожен колектив привіз із собою характерну місцеву культуру та менталітет».

Організатори запросили на захід професійних наставників, що дало можливість керівникам ансамблів отримати фахову оцінку після виступу. Голова Національного об’єднання дитячо-юнацької народної творчості «Спадщина» Сільвестр Шікентанц, зокрема, уже багато років є ментором деяких закарпатських колективів. Викладач народного танцю наголосив, що можливість зустрітися для дітей є надзвичайно важливою. «Виховання талантів, яке триває в останні роки з упровадженням наставницької програми, пов’язаних з нею тренінгів, – велика цінність. Сьогодні ми побачили результат, хоча колективи виступили з меншою кількістю виконавців. Очевидно, це наслідок пандемії, свою роль відіграла і війна. Як виявилося, члени сімей деяких дітей перебувають на фронті або потрапили в скрутне становище через війну, але, незважаючи на це, на сцені вони виступили чудово. На мою думку, виконавці народних танців, які сьогодні представили свої колективи, показали силу громади».

На заході виступили представники різних куточків Закарпаття. Серед них і ансамбль народного танцю «Мартин» (Csüllő) з Ужгорода. Керівниця колективу Ілона Пердук зізнається, що підготовка була непростою, адже з початку війни в Україні викладання відбувається в онлайн-форматі. Тож це стало проблемою і для танцювальних ансамблів.

«У нас, як і в усіх, позаду важкий рік. Колектив не міг проводити репетиції з кінця січня, спочатку через коронавірус, а потім через війну. Але нам пощастило в травні вже зустрітися для занять у школі. Так зібрали матеріал для виступу. На жаль, частина команди сьогодні не з нами, тому що кілька дітей за кордоном, є військовозобов’язані, які не змогли приїхати з нами. Але половина колективу тут, тож ми намагались якомога краще представити нашу постановку і чудово провели час. Це була дуже гарна зустріч».

На завершення заходу 300 членів музичних і танцювальних колективів виступили в спільному фіналі. Усі діти отримали пам’ятні грамоти.

Зустріч відбулася за підтримки Фонду ім. Габора Бетлена, Фонду ім. Шандора Чорі та уряду Угорщини.

Kőváry/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня