У Виноградові відкрилася персональна виставка художника Іштвана Гаяша

У Виноградові відкрилася персональна виставка художника Іштвана Гаяша

16:30 Жовтень 24, 2022

Життя 3499 6 хвилин

Magyar

22 жовтня в галереї ім. Імре Ревеса у Виноградові відкрилася друга персональна виставка художника Іштвана Гаяша (Hájas István). Уродженець Виноградова, котрий вже тривалий час живе у селищі Батьово Берегівського району, представив 35 своїх робіт, створених протягом останніх п’яти років. Незважаючи на нагальні проблеми повсякденного життя, попит на красу художньої творчості не зник, найбільшим доказом чого стало те, що, незважаючи на війну, на урочисте відкриття експозиції завітало чимало поціновувачів мистецтва.

Присутніх першою привітала власниця приватної галереї Марта Товт. Вона, зокрема, зазначила, що кожен художник має власне самовираження, а Іштван Гаяш представив у Виноградові власне бачення краси, свою креативність. У його роботах присутня відданість мистецтву, в пейзажах – глибоке знання природи. Це і є його самовираження.

Іштван Гаяш, у свою чергу, назвав відрадним той факт, що, незважаючи на ситуацію в країні, вдалося організувати виставку, на відкриття якої завітало так багато людей. Він висловив вдячність Марті Товт за надану можливість, а також за вклад у розвиток закарпатських художників, образотворчого мистецтва краю за рахунок створення та функціонування галереї та якісне оформлення експозицій. Він пригадав, що народився та виріс у Виноградові, тут навчався у середній школі № 8, де вчитель малювання Петро Коцан помітив його хист до образотворчого мистецтва, взяв до гуртка малювання, який він вів, і власне спрямував його життя на шлях образотворчого мистецтва. Після закінчення Ужгородського училища прикладного мистецтва він 13 років працював художником-оформлювачем, здебільшого в різних навчальних закладах. П’ять років тому представив свою першу персональну виставку, на якій експонував 50 своїх робіт, а зараз зібрав другу, де представлені картини, створені після 2017 року. Іштван Гаяш зазначив, що художнику для творчості потрібні терпіння і спокійний тил, що, за його словами, він має.

Виноградівський художник Шандор Маринич відзначив стримане використання кольорів свого колеги, що його роботи відображають точне планування, а жанровий живопис фіксує миті.

Янош Шереш, директор Пийтерфолвівського реформатського ліцею пригадав, що знає художника з дитинства, давно знайомий також і з його мамою, котра виховувала своїх дітей у вірі, й Іштван Гаяш також віддав своє життя в руки Всевишнього, який веде його по життєвому шляху. Господь формував його життя, мистецтво.

З нагоди відкриття виставки художник дав інтерв’ю і кореспонденту нашого видання.

– В училищі прикладного мистецтва я отримав диплом різьблення по дереву, але з моменту отримання диплому я не займався різьбленням. Паралельно з роботою декоратора, я здобув освіту вчителя богослов’я і вже 30 років викладаю у Батівській реформатській парафії, крім того, з 2005 року працюю й архіваріусом Закарпатської реформатської церкви, – повідомив художник.

– Ви згадували, що перша ваша персональна виставка була у 2017 році. Де вона проходила? Чи брали ви участь у колективних експозиціях?

– П’ять років тому я експонував свої картини у парафіяльному будинку Берегівської реформатської парафії. Долучався і до колективних виставок, спільно з іншими закарпатськими художниками. Перша така колективна експозиція відбулася в Будинку культури селища Батьово в 2014 році, друга – чотири роки тому в стінах Берегівської райдержадміністрації.

– Який ваш улюблений стиль, улюблені теми?

– Малюю переважно в стилі реалізму, але полюбляю й абстракцію, а в своїй роботі «Усмішка» я спробував стиль поп-арт. Найбільше люблю малювати картини з кіньми, пейзажі, квіткові натюрморти. У моїх пейзажах переважно домінує осінь, оскільки гори та ліси в цю пору року красуються багатьма барвами. Найбільше люблю малювати природу в сутінках, через безліч кольорів і відтінків, які з’являються в цей час. На одній із представлених картин я зобразив зимову, весняну, літню та осінню природу поруч. Зазвичай я малюю на полотні і працюю з олією.

Над експонованими на виставці картинами представлений напис: «Soli Deo Gloria – Слава належить тільки Богу». Ці слова – певний лейтмотив Іштвана Гаяша. Художник пояснює: слава належить лише Богу, який наділив його мистецьким талантом.

Відкриття виставки прикрасила гра скрипальки Ангели Костю та піаністки Зіти Шпильки – викладачів Батівської школи мистецтв.

Мігай Лайош/Lajos Mihály/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня