Стипендії ім. Калмана Шовша цьогоріч вручали в укритті. ФОТО

Стипендії ім. Калмана Шовша цьогоріч вручали в укритті. ФОТО

19:11 Жовтень 29, 2022

Життя 2804 7 хвилин

Magyar

Благодійний фонд «ҐЕНІУС» цього року проводив вручення стипендій вже водинадцяте. Церемонія з огляду на повітряну тривогу відбулася в одному з укриттів Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ 26 жовтня.

Загалом заявки на участь у стипендіальній програмі цього року подали 46 проєктів, повідомила директор БФ «ҐЕНІУС» Наталія Вараді. Згідно з рішенням Ради з підтримки талантів у сфері вищої світи Закарпаття, всім 46 поданих проєктів присудили стипендії, на загальну суму 2,1 мільйона форинтів у гривневому еквіваленті.

Мета програми – заохочення молодих дослідників – студентів та викладачів угорської національності, які працюють або навчаються у вищих навчальних закладах Закарпаття, – до наукової діяльності, а також розвиток угорської академічної мови.

Стипендіальна програма, названа на честь колишнього ректора Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ складається з трьох напрямків:

1. Закарпатський подорожуючий університет має на меті заохочення викладачів та дослідників, які працюють в угорськомовних вищих навчальних закладах Закарпаття, до представлення тем та результатів наукових досліджень. До участі у цій частині програми запрошувалися викладачі та дослідники з науковим ступенем, які працюють у закарпатських вищих навчальних закладах та бажають виступити з доповіддю на тему своїх наукових праць. Для участі у цій категорії заявки подало 7 спеціалістів, всі з яких виступили з лекціями на трьох майданчиках: у Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ, у Радванському римо-католицькому фаховому коледжі ім. св. Геллерта та Берегівському реформатському фаховому коледжі ім. Яноша Калвіна. Лектори (усі – викладачі берегівського угорського інституту) – представляли три дисципліни: історія, суспільствознавство та природознавство. З огляду на дистанційне навчання, студенти Українсько-угорського навчально-наукового інституту прослухали лекції онлайн.

2. Підготовка наукових нотаток та фахових мовних словників для полегшення роботи угорськомовних вищих навчальних закладів. Цей напрям має на меті підтримати закарпатських угорських дослідників і викладачів у підготовці конспектів і словників для предметів, що викладаються у вищих навчальних закладах, для яких немає або недостатньо навчальних конспектів та спеціальних фахових угорськомовних словників. Для участі у цій категорії було подано 11 робіт, всі з яких були рекомендовані на отримання стипендії.

3. Підтримка досліджень, які стосуються Закарпаття. До участі у цій категорії запрошувалися студенти, які протягом двох останніх навчальних років написали та захистили свої наукові роботи угорською мовою в одному із закарпатських вишів, і тема їхніх робіт пов’язана із Закарпаттям. Загалом від 27 учасників було подано 28 проєктів, усі з яких отримали стипендії.

«Калман Шовш завжди був проти того, щоби молоді науковці досліджували чужі теми, адже ми, закарпатці, маємо презентувати та досліджувати насамперед місцеві теми», – наголосила під час виступу президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ільдико Орос.

Ректор інституту Іштван Черничко, у свою чергу, підкреслив, що Калман Шовш, на честь якого названа стипендія, окрім того, що вирізнявся своєю визначною науковою роботою, був водночас професіоналом, який надихав і допомагав, котрий може бути зразком для молодих науковців. «Його метою була підтримка закарпатської угорськомовної вищої освіти та науки. Саме це ми прагнули продовжити, коли заснували таку стипендіальну програму. Його принцип полягав у тому, що ніхто замість нас не буде виконувати поставлені перед нами завдання. Адже Закарпаття навряд чи когось зацікавить, але нас має цікавити, де ми живемо, з ким, в якому середовищі, яке його минуле, сьогодення і майбутнє. Ми прагнемо підтримувати тих, хто виконує це завдання, хто може розповісти нову та корисну інформацію про нас із науковою досконалістю, оскільки це завдання, яке можемо виконати лише ми», – резюмував ректор.

Консул дипломатичного представництва Угорщини в Берегові Матяш Сюреш у своєму виступі зазначив, що отримання стипендій і грантів загалом накладає не одне зобов’язання, потрібно продемонструвати не лише академічну успішність. «Закликаю вас брати участь і в суспільно-науковій роботі, оцінці результатів один одного. Бажаю новим стипендіатам, щоб, озираючись на ці роки, їм проймала подвійна гордість. Пишайтеся стипендією ім. Калмана Шовша, а також своєю науковою роботою», – звернувся до присутніх дипломат.

Опісля вручення стипендій, коли закінчилася і повітряна тривога, присутні перейшли до однієї із аудиторій берегівського інституту, де бажаючі мали можливість прослухати лекції доповідачів у рамках Закарпатського подорожуючого університету. Результати своїх досліджень представили завідувач кафедри «Облік і аудит» Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, професор Роберт Бачо, його заступниця Габріелла Лоскоріг, викладач кафедри «Педагогіка та психологія» Каталін Паллаї, завідувачка кафедри «Біологія і хімія» Ержебет Когут, викладач кафедри «Історія та суспільні науки» Дьордь Чатарі та Ференц Молнар, а також Наталія Вараді.

Стипендіальна програма ім. Калмана Шовша реалізовується за підтримки Уряду Угорщини, Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини, Фонду ім. Габора Бетлена.

(CsA/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня