У Фахового коледжу Закарпатського угорського інституту позаду успішний рік
2022-й для всіх закладів Закарпаття приніс чимало змін, нових викликів і проблем, які потрібно було вирішувати. Про зміни, результати, успіхи та перебіг навчального року ми розпитали в директорки Фахового коледжу Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Каталін Шовш.
– Яким був 2022 рік для Фахового коледжу?
– Рік був насиченим подіями. На початку року вирувала пандемія коронавірусу, тож ми працювали поперемінно в очному, онлайн або змішаному форматі навчання. Була необхідна неабияка креативність, щоби поруч із виконанням навчальних програм ми могли реалізувати й заплановані заходи. Усе вдалося більш-меш успішно. Відтак розпочали підготовку до вступної кампанії. На 24 лютого ми анонсували День відкритих дверей, куди завітало 150 зацікавлених. Але того дня почалася війна, і все, що доти здавалося певним, стало непевним. Єдине, що ми могли з упевненістю сказати – що вчитися варто та потрібно і що абітурієнти обов’язково мають вступати. Починаючи з цієї дати, перепланування стало звичним явищем і не лише у нас, а й у всій країні та в світі.
Після тижня вимушеної перерви ми продовжили навчання в онлайн-форматі. Виконувати роботу в таких умовах стало складним завданням, оскільки ситуація виснажила всіх. Багато сімей розірвалося, виникла серйозна дилема – як бути далі. Слава Богу, лише кілька наших учителів виїхали з країни, переважна більшість вистояла і продовжує роботу. Ми змогли завершити навчальний рік у змішаному форматі навчання, всі випускники виконали навчальний план, пройшли практику та склали випускні іспити, відтак ми вручили загалом 106 дипломів.
Вступна кампанія, незважаючи на труднощі, пройшла дуже успішно, адже на 120 місць подали заявки 123 абітурієнти, а на перший курс ми прийняли 118 студентів. Весна та літо також були сповнені новими завданнями, багато викладачів та студентів, поруч із роботою та навчанням, долучилося до надання допомоги та забезпечення вимушених переселенців. Я дуже пишаюся і нашими студентами, і своїми колегами, адже вони відразу відгукнулися і допомогли там, де це було потрібно.
У вересні ми змогли розпочати очне навчання. Було збудоване наше сховище, і ми намагалися й надалі забезпечувати якісну освіту. У цьому навчальному році особливо потрібна увага психолога та класного керівника через усім нам зрозумілі причини. Ми намагаємося бути поруч, допомагати. Ми завершили дуже важкий рік, довелося все переоцінити, пережити зовсім несподівані речі.
– Воєнні умови, які тривають у країні, визначають наше повсякденне життя та функціонування наших закладів, але Фаховий коледж продовжує працювати на високому рівні. Як вам вдається долати труднощі буднів?
– Наш девіз: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Протягом років ми стали згуртованою командою і щодня боремося, допомагаючи, зміцнюючи один одного. Усі мої колеги серйозно ставляться до своєї роботи і роблять усе можливе, щоби передати свої знання. Ми любимо свою професію, навчальний заклад, студентів, колег: це нас зближує і тримає, з Божою допомогою.
– Чи виправдала себе гібридна форма навчання у закладі?
– Ми – прихильники очного навчання. Я вважаю, що підлітки цієї вікової категорії, які в нас навчаються, краще засвоюють навчальну програму в очній формі, ніж у змішаному або онлайн-форматі. За нашим досвідом, наші випускники та студенти інституту вже набагато свідоміше ставляться до навчання, і така форма навчання їм підходить. При гібридній формі навчання і результат гібридний. Звичайно, це також залежить і від вікової групи та особистості.
– Як вважаєте, чи вплинули повітряні тривоги та години, проведені у сховищах, на бажання викладачів працювати та на бажання студентів учитися?
– Я би збрехала, якби сказала, що це ніяк не вплинуло на бажання вчитися та викладати. Спочатку це було потрясінням, коли доводилося спускатися в укриття і продовжувати там урок. Ще більше погіршило ситуацію, коли розпочалися перебої з електроенергією. Протягом останніх півтора місяця року в нашому закладі електрику вмикали на 1,5-2 години в робочий час. Це дуже вдарило по нашій нервовій системі. Ми ніколи не думали, що це буде нас так сильно турбувати, що ми не можемо працювати, виконувати плани. Але й тоді ми були під Божим захистом, адже принаймні не було холодно.
– З якими показниками закінчився рік щодо кількості викладачів та студентів?
– Навчальний рік ми розпочали, укомплектувавши всі робочі місця, тож усі предмети викладали профільні викладачі. Це так і нині, ще ніхто не повідомляв, що хоче звільнитися. Кількість студентів зменшилася не суттєво. Здебільшого за рахунок звичайного відсіву першокурсників. Зокрема п’ятеро вже по ходу зрозуміли, це не їхня мрія, що на цьому наполягали батьки. Тож вони повернулися до своїх шкіл. Деякі родини виїхали, рятуючись від війни, їх теж можна зрозуміти. Загалом із початку навчального року наш заклад покинуло 14 учнів, і наразі навчається 319 студентів.
– Розкажіть коротко про весняний семестр 2022-2023 навчального року Фахового коледжу.
– Сподіваюся, що цей семестр буде спокійнішим і більш мирним, ніж попередній. Що певно: ми хочемо працювати, у нас будуть випускники, заходи, і ми хочемо очного навчання. Цього року ми востаннє випускаємо молодших спеціалістів. 24 студенти спеціальності «туризм» закінчать навчання в лютому, відтак вручимо дипломи. Влітку документ про завершення навчання отримують студенти, які вивчають прикладну математику. Ми працюватимемо над вступною кампанією та професійним розвитком, щоб забезпечити ще кращу продуктивність для тих, хто нас обирає.
Крістіан Копінцу/Kopinczu Krisztián/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися