Уряд Угорщини думає про довгострокові інвестиції, партнерство та співпрацю щодо Закарпаття та України – Левенте Мадяр

Уряд Угорщини думає про довгострокові інвестиції, партнерство та співпрацю щодо Закарпаття та України – Левенте Мадяр

12:49 Червень 10, 2023

Життя 7974 10 хвилин

Magyar

Заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр у рамках візиту на Закарпаття ознайомився із реалізацією інвестиційних проєктів, які частково або повністю втілюються за фінансової підтримки Угорщини. Він оглянув місце будівництва сміттєсортувального заводу в селі Яноші, що здійснюється за співфінансування ЄС, дороги, а також ознайомився із процесом розчистки берегівського каналу Верке. Крім того, високопосадовець узяв участь у конференції, присвяченій теорії та практиці поводження з відходами.

«Завод, який будується в селі Яноші, стане першим сучасним майданчиком збору, сортування та переробки відходів на Закарпатті. Таким чином ми частково розвантажимо Тису, частково закладемо основи сучасного поводження зі сміттям на Закарпатті. Тут перероблятимуться побутові відходи близько 200 тисяч людей, що є значним прогресом у порівнянні з тим, що досі на Закарпатті подібного не було. Слід наголосити, що уряд Угорщини виділив 2,5 мільйона євро додаткових ресурсів для завершення проєкту, оскільки сума підтримки від Європейського Союзу була недостатньою для його реалізації. Це також свідчить про те, що уряд Угорщини думає про довгострокові інвестиції, партнерство та співпрацю щодо Закарпаття та України.

Ще одна важлива мета мого візиту – оглянути роботи з очищення каналу Верке в Берегові. Тут триває реалізація комплексної програми відновлення стічних вод, яка повністю фінансується урядом Угорщини. Ця проблема чекала на вирішення протягом кількох десятиліть і значною мірою погіршувала життя Берегова, адже нечистоти фактично на поверхні текли через центр міста. Це буде припинено. Таким чином, ми також зможемо радикально зменшити забруднення, яке досягає Угорщини. Ця робота – мільярдні інвестиції.

Ще один важливий проєкт, через який ми сьогодні тут, стосується відновлення доріг, які були пошкоджені після великої повені багато років тому. Тоді уряд Угорщини також швидко прийшов на допомогу місцевим жителям і, дослухавшись до прохання міської адміністрації, виділив місту значну суму коштів на ремонт пошкоджених доріг. Це також мільйони. Усе це свідчить про те, наскільки Угорщина віддана політиці продовження підтримки Закарпаття. Наскільки серйозно ставиться до того, що навіть у найважчі часи варто інвестувати в Закарпаття, Україну, у вигляді допомоги та проєктів розвитку. Ми розраховуємо на те, що Україна подолає надзвичайні труднощі та випробування, через які їй зараз доводиться проходити…» – повідомив в інтерв’ю журналістам Левенте Мадяр. Він додав, що з початком війни політика підтримки Угорщини, яка традиційно зосереджувалася на Закарпатті, розширилася і тепер охоплює всю територію України.

На конференції «Zero Waste» (нуль відходів), яка відбулася в готелі «Гелікон» у селі Яноші, голова Закарпатської обласної ради, співголова Європейського об’єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА) Володимир Чубірко подякував Угорщині за фінансову та професійну підтримку реалізації проєкту з переробки сміття. «Інвестиції в управління відходами є доказом того, що ми можемо працювати за європейськими правилами, будувати Європу в Україні. Для нас це дуже важливо. Інвестиція реалізовується в рамках транскордонної програми, за сприяння Європейського об’єднання територіального співробітництва ТИСА, яке ми створили», – наголосив голова облради. Володимир Чубірко також підкреслив, що інвестиція обслуговуватиме понад 200 тисяч людей і вирішить поточні проблеми поводження з відходами у Берегівському районі. «Завод щорічно прийматиме 30 тисяч тонн відходів і вирішить проблеми поводження зі сміттям на 25-30 років. Долучаться до проєкту усі десять територіальних громад району, він буде взірцевим для всієї країни», – заявив Володимир Чубірко.

Голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), очільник ЄОТС ТИСА Оскар Шестак, у свою чергу, повідомив: «Ми живемо у такий трагічний період війни, коли презентація нормальності вважається винятком. Вважаю, що успіх цього проєкту є меседжем нормальності як для України, так і для Угорщини. ЄОТС ТИСА було засноване шість років тому з великими планами. Тим, чого ми досягли нині, завдячуємо наполегливості та старанню співголови Володимира Чубірка. Адже він ніколи не припиняв мріяти, щоб така інституція Євросоюзу, як об’єднання регіонального розвитку, була зареєстрована в країні поза ЄС. Я також дякую депутатам Верховної Ради за те, що вони сприяли імплементації цієї європейської правової форми в українське законодавство, щоб ми могли розпочати нашу роботу. Ми реалізували кілька проєктів, серед яких я б виділив обстеження соляної шахти в Солотвині». Оскар Шестак також наголосив, що сміттєсортувальний завод у Яношах – найбільша інвестиція на Закарпатті, яка виконуватиме завдання як комунальне підприємство.

Заступник міністра Левенте Мадяр повідомив, що проєкт не вдалося б реалізувати до кінця цього року, якби уряд Угорщини не виділив майже 2,5 мільйона євро додаткових ресурсів.

Депутат Верховної ради України Юлія Грішина наголосила: «Підтримка наших друзів і партнерів дуже важлива для нашої країни в нинішніх складних умовах. У час цієї страшної війни проєкт, який ми сьогодні презентуємо, є гарним прикладом допомоги та співпраці». Вона також зазначила, що сміттєпереробний завод вплине і на екологічну ситуацію в сусідніх країнах.

Голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита подякував Володимиру Чубірку та Оскару Шестаку, що вони здійснили перші кроки на ниві децентралізації в Україні. Він також подякував Левенте Мадяру за фінансову підтримку, надану Угорщиною для завершення реалізації проєкту. Очільник краю повідомив, що внаслідок підриву ГЕС на Херсонщині на Закарпаття очікується прибуття нових переселенців, що збільшить навантаження на інфраструктуру області. Очікується, що вони залишаться тут на більш тривалий період часу, тому об’єкт, який буде завершено до кінця року, обслуговуватиме не лише тих, хто нині проживає у Берегівському районі, це перспективна інвестиція.

Учасники конференції відвідали місце будівництва сміттєсортувального заводу. Затим Левенте Мадяр ознайомився із ходом ремонту доріг у Берегові, а також розчищенням каналу Верке. Останні розпочалися з гирла каналу, наразі очищено 13-кілометрову ділянку русла. Попереду складніша ділянка довжиною 11,2 кілометра, яка проходить центром Берегова.

Керівник компанії Békés Drén Kft., яка проводить роботи, Шандор Баркас повідомив, що органічний мул, вибраний на берег із дна Верке, залишають там висихати. Потім із нього беруть проби, досліджують, і звідти, де він містить шкідливі для здоров’я людини речовини, його вивозять, а де немає, поверхню засівають травою, адже намул, багатий органікою, перетворюється на ґрунт. У мулі знаходять і багато сміття, під водою знайшли, наприклад, велосипедні рами, кухонні плити та шини. Сміття, вилучене з мулу, звісно, ​​буде вивезене. Роботи ускладнює те, що в межах міста на каналі є ділянки, де приватні будинки з обох боків виходять прямо на берег. Тут проблему розчищення намагаються вирішити за допомогою спеціального насоса.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня