75-річчя Варшавського повстання. Радянська армія не допомогла
Польща 1 серпня вшановує 75-у річницю початку Варшавського повстання проти нацистської окупації 1944 року. За комуністичної влади згадки про нього були заборонені – адже радянська армія, яка вже стояла поруч, вичікувала, доки нацисти знищать десятки тисяч некомуністичних повстанців та інших варшав’ян, а з ними й більшу частину самого міста. Нині на вшанування прибув міністр закордонних справ Німеччини, який попросив у поляків пробачення.
О 17-й годині за місцевим часом (18-й за Києвом) над Варшавою й іншими містами Польщі залунали сирени. Країна застигла у хвилині мовчання. Бо саме в цей час 75 років тому представники польського руху опору взялися за зброю, щоб звільнити свою столицю Варшаву від німецьких нацистських окупантів і проголосити в ній владу некомуністичного уряду у вигнанні. Але повстанці зазнали поразки.
Тепер Німеччина просить у польського народу пробачення за ті жорстокості, каже німецький міністр закордонних справ Гайко Маас, який прибув на урочистості до Варшави. «За те, що зробили Польщі німці і в ім’я Німеччини, можна відчувати тільки глибокий сором», – сказав він, прибувши до Варшави в середу, на спільній прес-конференції з польським колегою Яцеком Чапутовичем.
Німеччина несе відповідальність за ті жахи, додав він. Але по війні саме поляки часто простягали руку примирення, згадав Маас про листа польських єпископів до німецьких 1965 року, в якому поляки заявили: «Пробачаємо і просимо пробачення».
Гайко Маас також висловив вдячність за запрошення відвідати Польщу, яке він назвав особливим знаком довіри. «Нині, через 75 років після Варшавського повстання, Польща і Німеччина як друзі мають сильну взаємну довіру», – сказав він.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися