Урочисте відкриття навчального року в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ
23 вересня в берегівській реформатській церкві традиційно відбулось урочисте відкриття навчального року в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ. У 2023/2024 навчальному році у виші буде 523 першокурсників та магістрів.
Захід розпочався із внесення національних прапорів та стяга інституту під звуки тараґота, угорського духового музичного інструмента, у виконанні Шандора Шрайнера. Відтак присутніх привітав пастор Берегівської реформатської єпархії Ференц Тарацкезі.
Після виконання Державного гімну, національної молитви угорців та гімну вишу до гостей звернувся ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Іштван Черничко. «Кожен, хто починає новий навчальний рік, будь то викладач чи студент, дивиться в майбутнє з упевненістю в краще майбутнє», – наголосив він. Ректор нагадав, що після початку війни в численних аналізах ішлося про те, що хребет закарпатської угорської громади зламаний, що вдома залишилися одиниці. Однак цьому суперечить той факт, що на церемоніях відкриття навчального року в закарпатських угорськомовних навчальних закладах усюди було велелюдно, було чимало батьків, учнів, учителів. Незважаючи на війну, популярність інституту серед закарпатської молоді є сталою. Розвиток закладу відбувається, зокрема, і завдяки підтримці уряду Угорщини. Під час вступної кампанії заявки до вишу подали 1086 абітурієнтів, 523 з них розпочали навчання на різних спеціальностях. А загальна кількість студентів на бакалавраті та магістратурі становить 1371 особу, повідомив Іштван Черничко. «Дивлячись на ці цифри, я впевнений, що закарпатських угорців ще рано списувати», – зазначив ректор. «Бо той, хто приходить на відкриття навчального року, хто обирає школу і навчання, той дивиться в майбутнє й інвестує в майбутнє. Ми теж це робимо. Теперішнє не досконале, але майбутнє ще може бути ідеальним. Ми віримо в це і працюємо заради цього», – підкреслив Іштван Черничко.
«Найбільша потреба людини – це прив’язаність, належність до чогось. Ми, угорці, прив’язані до Бога, батьківщини, родини», – наголосив під час свого виступу міністр культури та інновацій Угорщини Янош Чак. Цитуючи слова письменника Мігая Бабича, він зазначив, що Бог, сім’я та батьківщина – «духовна спадщина, яку ми продовжуємо». «Ми, угорці, отримали неймовірно багату інтелектуальну та духовну спадщину від наших предків, яку маємо передавати наступним поколінням, і ми це робимо у своїх родинах, у школі, у вишах, у церквах», – наголосив посадовець.
За його словами, уряд Угорщини підтримує і буде підтримувати «угорську культуру, заклади, які передають культуру, угорські родини, школи, виші та церкви». «Це не примха уряду, а його обов’язок. Ми не покинемо жодного угорця на самоті ніде у світі. […] Ми готові до співпраці з будь-яким урядом та народом», – додав він.
Звертаючись до першокурсників, міністр зазначив, що через 10–20 років вони будуть лідерами закарпатської угорської громади. За словами Яноша Чака, випускники Закарпатського угорського інституту сприятимуть добробуту не тільки угорської нації, але й України, адже «освічена людина приносить більше економічної користі».
«Я дивлюся на Закарпаття як на казковий сад, де століттями мирно живуть разом люди різних національностей і релігій», – зазначив міністр, розмірковуючи про різноманіття краю.
Він також закликав студентів ніколи не забувати про своє коріння, походження, куди б їх не занесло життя. Наприкінці промови Янош Чак процитував слова письменника Шандора Вереша: «Під тобою земля, над тобою небо, у тобі драбина». І додав: «Ви вирішуєте, що з цим робити».
Голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита під час свого виступу подякував Угорщині за допомогу в забезпеченні літнього відпочинку кількох тисяч українських дітей, а також за постійну гуманітарну підтримку всього народу України, включно зі сферою освіти. Водночас він підкреслив, що наша країна потребує допомоги всього цивілізованого світу. За словами очільника краю, після успішного контрнаступу України більшість угорської громади, яка покинула батьківщину, може повернутися додому. Він подякував усім, хто не покинув Україну, хто залишився, працює і продовжує навчання тут. В Україні є майбутнє, і ми будемо працювати над тим, щоб це майбутнє було мирним, сказав він.
У рамках урочистостей першокурсники склали присягу, текст якої зачитала Наталія Надь. Після цього президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ та ректор Іштван Черничко символічним рукостисканням прийняли їх до лав студентів.
Після виконання гімну студентів відбулося вручення Премії ім. Ракоці, започатковану вишем у 2014 році, яку щороку присуджують особам, котрі відіграють значну роль у збереженні та розвитку закладу, навчанні закарпатської угорської молоді. Лауреатами цьогорічної премії стали міністр Янош Чак та колишній директор департаменту освіти Закарпатської обласної адміністрації Василь Росул. Оскільки останній не зміг особисто бути присутнім на заході, Премію ім. Ракоці йому вручать пізніше.
Ілдико Орос під час заключної промови озвучила низку цитат з вірша Аттіли Йожефа «Повітря!» (Levegőt!) та Міклоша Радноті «Уламок» (Töredék) і зазначила, що ці слова, написані в 1930–1940 роках, змальовують психологічну картину природи насильства й, на жаль, усе ще викликають у нас глибокі роздуми. Водночас пані Орос наголосила на важливості мужності й нагадала одну з думок Нельсона Мандели: «Мужність – це не відсутність страху, а його подолання».
На завершення урочистостей представники історичних церков попросили божого благословення для інституту, його співробітників і студентів.
(CsA/Kárpátalja hetilap)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися