У Мукачеві відкрилася виставка мистецьких робіт династії Ерделі

У Мукачеві відкрилася виставка мистецьких робіт династії Ерделі

16:11 Вересень 24, 2023

Життя 1604 6 хвилин

Magyar

В Угорському домі ім. Мігая Мункачі 21 вересня відкрили виставку творів живопису представників трьох поколінь родини Ерделі: Адальберта Ерделі, Яноша Ерделі, Ласла Ерделі, а також Рудольфа Віллашека та Тібора Віллашека.

На церемонії відкриття експозиції Тібор Віллашек уточнив певні енциклопедичні дані й розповів, що в родині Ерделі було 11 дітей. Адальберт Ерделі був п’ятою дитиною, а Янош Ерделі – десятою. Адальберт не мав дітей, а в Яноша їх було двоє – Ілона та Ласло. Ілону Ерделі взяв у дружини Рудольф Віллашек, учень Адальберта Ерделі. У пари народився син Тібор. Він і виставив власні роботи разом із творами свого покійного батька, дядька Ласла, дідуся Яноша та його брата Адальберта. Вони п’ятеро утворюють закарпатську мистецьку династію.

У розмові з кореспондентом нашого видання Тібор Віллашек зазначив: «Я народився в цьому будинку, в цій родині, виріс серед картин цих художників. Малюю здебільшого пейзажі та натюрморти. Рідше портрети, бо мені це не дуже цікаво, а на мою думку, треба робити те, що до душі. На цій виставці можна побачити, хто від кого навчався в родині, як вони впливали один на одного. Можна помітити певну схожість між моїми роботами та роботами мого батька. Таким я бачу світ.

Ще на початку 70-х батько взяв мене на пленер, у 1974-му я вже мав виставку в Мукачеві. У 1975 році він долучив мене до пленеру знаних закарпатських живописців, серед яких я був «хлопом». Мені так тоді все сподобалося, що відтоді я залюбки беру участь у пленерах, коли мене запрошують. Мені подобається ця атмосфера, я люблю там творити. На більшості моїх картин зображені закарпатські краєвиди, але я часто долучаюся також до міжнародних пленерів в Угорщині, Словаччині, Румунії, Німеччині. Наприклад, наступного тижня їду до Словаччини».

На відкритті виставки консулка Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Едіна Альбертне Шімон повідомила, що їхня дипломатична установа раніше теж започаткувала подібну ініціативу – експозиції робіт династії митців, адже чимало знаних закарпатських художників належать до мистецьких династій. «У рамках серії виставок, яка організовується з травня, ми прагнемо представити творчість кількох поколінь родин закарпатських художників. Розпочали з видатного майстра пензля Йосипа Бокшая та представників його родини. А нинішня експозиція – продовження цієї ініціативи», – розповіла пані дипломат.

Художник, доцент Закарпатської академії мистецтв Аттіла Коприва наголосив, що мистецька родина Віллашек, як і родина Ерделі, також є відомою на Закарпатті. У ХІХ столітті роботи Валентина Віллашека, який був головним художником ливарні у Фрідєшфолво поблизу Мукачева, були визнаними та високо цінувалися. Він, зокрема, отримав золоту медаль на Всесвітній виставці прикладного мистецтва. Син Валентина Віллашека, Рудольф, одружився на доньці художника Яноша Ерделі, таким чином дві мистецькі сім’ї поєдналися. «На експонованих картинах художників можна побачити вплив трансильванської школи живопису. Серед них я б виділив Ласла Ерделі, який перейшов до абстрактного мистецтва, тож його унікальний стиль відрізняється від живопису. Ласло жив в Ужгороді, був музикантом. І якщо уважно придивитися до його творів, можна помітити ритм музики», – зазначив Аттіла Коприва.

«У цьому дивному світі, у якому ми живемо, у цій війні, яка нас оточує, угорці Мукачева вже певний час обтяжені й тим, що доводиться щоденно «воювати» заради збереження угорськомовної школи, котру намагаються знищити сили зла і глупоти, – зазначив мистецтвознавець Бейла Попович. – У цій атмосфері нинішня подія як ковток свіжого повітря, можливість зупинитися, відволіктися від щоденних проблем».

Виставка в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, з якою можна ознайомитися в будні з 9:00 до 17:00, триватиме до 10 жовтня.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня