Коли українські біженці повернуться додому?

Коли українські біженці повернуться додому?

12:40 Січень 31, 2024

Життя 2034 7 хвилин

Magyar

Минулого року Національний банк України мав певні очікування щодо повернення українських мігрантів з-за кордону у 2024 році. Проте, за даними голови НБУ Андрія Пишного, на сьогоднішній день такого повернення не спостерігається, а навпаки, фіксується певний відтік громадян. Цю інформацію підтверджує РБК-Україна, посилаючись на брифінг Пишного.

За словами Пишного, прогноз на 2024 рік щодо повернення мігрантів до України був обережним, з огляду на безпекові ризики в країні. Але ключовим фактором, який впливає на ситуацію, є асиміляція українських громадян у країнах перебування і їх пристосування до життя за кордоном.

Цього року повернення біженців в Україну не очікують

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук також зауважив, що ризики, пов’язані з війною в Україні, лише посилюються. Він прогнозує невелике зростання чисельності українських мігрантів цього року, але вже наступного року, у разі зниження безпекових ризиків, очікується повернення близько 400 тисяч осіб.

Нагадуємо, що у жовтні минулого року НБУ прогнозував повернення приблизно 100 тисяч мігрантів у 2024 році, а у 2025 році – приблизно 700 тисяч осіб.

Згідно з даними Агентства ООН у справах біженців, станом на кінець 2023 року, у світі було зафіксовано 6,357 мільйона українських біженців, з яких 5,954 мільйона перебувають в Європі, а 0,404 мільйона – за межами континенту.

Україна хоче повернення своїх людей

Україна веде попередні переговори з офіційними особами Євросоюзу щодо майбутніх міграційних правил, сподіваючись забезпечити повернення більшої кількості своїх громадян наступного року та підтримати власну економіку. Як пише Politico, міністри міграції ЄС 25 січня обговорили нову систему захисту для 4 мільйонів українців у Європі.

Українські посадовці намагаються визначити, якими будуть міграційні правила ЄС після березня 2025 року, особливо якщо ЄС візьме на себе зобов’язання підтримувати біженців, доки триває війна. Хоча Київ не звертався до ЄС з офіційним запитом про заохочення повернення біженців, є інформація, що з боку української сторони виявляється певний тиск з метою посилення майбутніх правил для повернення громадян додому.

Люди – рушійна сила економічного зроостання

За даними World Migration Report 2022, до початку війни Україна була восьмою в світі за кількістю громадян, які виїжджали на роботу за кордон, з показником 5,5–6 мільйонів осіб, з них понад 1,5 мільйона працювали в Польщі.

Неповернення українців може істотно вплинути на економіку країни, яка може втрачати від 2,7% до 6,9% ВВП щорічно, зазначають автори звіту. Більшість вимушених переселенців знайшли прихисток у Польщі та Німеччині, як пише Forbes Україна.

В ЄС ще не визначилися, що будуть робити з українськими біженцями

Водночас ЄС двічі продовжив дію Директиви про тимчасовий захист. Українці, які рятуються від війни в країнах Євросоюзу, зараз поновлюють свої посвідки на проживання до березня 2025 року. З огляду на тривалість директиви, яка обмежує термін перебування біженців у ЄС, їх майбутнє після цієї дати залишається невизначеним.

Згідно з Директивою, це останнє продовження, яке діятиме до березня 2025 року. Директива, яка була прийнята для надання правового захисту, має термін дії три роки, що надає українцям право перебувати, працювати та користуватися соціальними послугами на території ЄС.

Зараз з’являються дедалі більші сумніви щодо майбутнього цих біженців після березня 2025 року. Це питання було вперше офіційно порушено під час засідання 24 січня, на якому представники урядів країн ЄС, відповідальні за міграцію, обговорювали дану проблематику.

Єврокомісія, яка веде діалог з українськими владними органами з цього питання, підтвердила через єврокомісарку Ілву Йоганссон, що українська сторона впливає на розробку ініціатив її офісу. Йоганссон заявила, що Єврокомісія не зробить жодних пропозицій, поки не отримає підтримки від України та держав-членів ЄС, відповідаючи на запитання Радіо Свобода щодо перспектив українських біженців після березня 2025 року.

За словами Йоганссон, конкретні рішення щодо цього питання поки що не розроблені, але є час для пошуку взаємоприйнятного рішення між всіма зацікавленими сторонами. Вона підкреслила, що жодних кроків не буде зроблено без узгодженої позиції між державами-членами ЄС та Україною.

На засіданні 24 січня міністри країн ЄС обговорювали готовність своїх держав надавати допомогу біженцям стільки часу, скільки це буде потрібно. Ніколь де Мур, представниця уряду Бельгії, яка наразі головує в Раді Євросоюзу, підтвердила, що європейські країни налаштовані продовжувати підтримку біженцям.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня