Мільйони наукових робіт зникли з інтернету

Мільйони наукових робіт зникли з інтернету

12:22 Березень 13, 2024

Життя 499 3 хвилини

Magyar

Зворотний бік оцифрування: нещодавнє дослідження виявило, що чверть наукових публікацій не архівуються та не зберігаються належним чином. Це свідчить про те, що онлайн-системи збереження цих досліджень не встигають за зростанням обсягу наукової роботи.

«Це проблема, тому що наука й дослідження побудовані на посиланнях та примітках і, якщо ви не можете підтвердити сказане кимось іншим, це викликає серйозні труднощі», – наголошує Мартін Ів, дослідник літератури, технологій і видавничої справи Лондонського університету, один з авторів дослідження. Зрештою, важко обґрунтувати твердження, якщо ви не маєте на що вказати, аби довести, звідки воно походить.

У дослідженні, опублікованому в журналі Journal of Librarianship and Scholarly Communication (який підтримує організація цифрової інфраструктури Crossref), було проаналізовано 7 438 037 публікацій з ідентифікаторами DOI, або цифровими ідентифікаторами об’єктів. Ці DOI складаються з літер та цифр і використовуються, наприклад, для ідентифікації наукових публікацій. Зокрема дослідження, про яке йдеться, позначається так: https://doi.org/10.1038/d41586-024-00616-5.

Аналіз випадкової вибірки показав, що 28% публікацій, або понад два мільйони статей, не з’явилися в жодному цифровому архіві, незважаючи на наявність DOI. Лише 58% ідентифікаторів вказували на роботи, які зберігалися і зберігаються принаймні в одному архіві.

Мартін Ів зазначає, що згадане дослідження має певні обмеження. Зокрема воно відстежувало лише статті за DOI, а не шукало їх у всіх цифрових репозиторіях. Науковець також пропонує заходи, які можуть допомогти подолати цю проблему, повідомив портал Nature.

 Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня