У Ірані тривають протести через збиття українського літака

У Ірані тривають протести через збиття українського літака

09:22 Січень 15, 2020

Життя 2429 5 хвилин

Визнання іранськими військовими факту збиття українського літака МАУ зі 176 людьми на борту, серед яких більшість іранці, після кількаденного наполягання на версії технічної несправності, мало вибуховий ефект для іранського суспільства.

Після вшанування пам’яті загиблих тисячі розгніваних демонстрантів заполонили вулиці, скандуючи «Смерть диктатору!», «Смерть брехунам!». Їхні гасла були спрямовані проти верховного лідера та символу сучасного Ірану – 80-річного аятолу Алі Хаменеї, який є фактичним керівником країни з 1989 року, повідомляє іранська служба ВВС.

Люди вийшли на акції протесту в університетах у Тегерані та інших великих містах, закликаючи до відставки високопосадовців, причетних до авіакатастрофи. «На тегеранській площі Азаді у центрі міста та в інших районах влада розмістила підрозділи з боротьби з заворушеннями, сталися сутички», – пише видання ВВС Україна.

Іранські ЗМІ ще 12 січня 2020 року підтримали протестувальників, які вимагали відставки верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, після визнання факту збиття українського літака авіакомпанії МАУ іранськими військовими, зазначає інформаційне агентство Reuters.

Зокрема, відомі іранські газети виступили із досить гучними заявами. «Вибачся і подай у відставку», – йдеться у заголовку недільного випуску іранської поміркованої газети Etemad daily. Інша поміркована щоденна газета, Jomhuri-ye Eslami, написала в редакційній статті: «Ті, хто затримав оприлюднення причин авіакатастрофи і підірвав довіру людей до істеблішменту, повинні бути звільнені або повинні піти у відставку».

Як інформує unn.com.ua акції протесту в столиці відбулися попри концентрацію спецпідрозділів поліції, а також підрозділів Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Спецпризначенці застосували сльозогінний газ проти тисяч іранців, які вийшли на вулиці столиці та інших міст, спрямовуючи свій гнів на вищу владу Ірану, верховного лідера Алі Хаменеї, багато з яких скандували «Смерть диктатору».

Ще тиждень тому в Ірані відбувалася масштабна похоронна церемонія генерала Сулеймані, командира Сил Кудс Корпусу вартових ісламської революції, вбитого американськими безпілотниками в Багдаді. А на вихідних протестуючі спалювали плакати генерала Сулеймані, вигукуючи «Сулеймані був вбивцею, як і його лідер».

Всі ці події стали катастрофою для уряду Ірану, адже протягом кількох днів після катастрофи українського літака усі ЗМІ та чиновники Ісламської республіки звинувачували США та незалежних журналістів у брехні та проведенні психологічної війни проти Ірану.

Директор Інституту сходознавства НАН України Олександр Богомолов вважає, що збиття літака кинуло велику тінь на Корпус вартових ісламської революції, ще більш потужним ударом було вбивство Сулеймані. «Його часто називали другою людиною в країні. Але фактично він був першою, бо Хаменеї є символом, а Сулеймані керував де-факто», – вважає науковець.

«Проте у правлячого режиму в Ірані багато ресурсів для виживання. Протести відбуваються не вперше, і заклики проти Хаменеї лунають не вперше. Цей режим руйнуватиметься і деградуватиме поступово. Так швидко його скинути, як позбулися Януковича, не вийде», – наголошує Олександр Богомолов.

Що цікаво, Президент США Дональд Трамп ще у неділю зазначив, що влада Ірану має відмовитися від переслідування учасників антиурядових виступів. Він написав на своїй сторінці у соціальній мережі Twitter наступне: «Хороброму, багатостраждальному народові Ірану: я був на вашому боці від початку свого президентства і моя адміністрація продовжуватиме виступати за вас. Ми уважно стежимо за вашими протестами, і ми надихаємось вашою відважністю».

НЬЮЗМЕЙККЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня