Учені назвали нову причину масового вимирання живих організмів на Землі

Учені назвали нову причину масового вимирання живих організмів на Землі

15:58 Серпень 19, 2020

Життя 4677 5 хвилин

Нещодавно американські вчені з Іллінойського університету назвали нову причину масового вимирання видів на Землі. За даними їхнього останнього дослідження, воно (вимирання видів – авт.) могло початися через вибухи наднових зірок неподалік від Сонячної системи.

               Ця катастрофа сталася приблизно 359 мільйонів років тому, на межі девонського і кам’яновугільного періодів. Вчені проаналізували породи, які відносяться до цього періоду і виявили безліч рослинних слідів із залишками ультрафіолетового опромінення. Судячи з усього, рослини були буквально спалені космічними променями.

               А, взагалі, сьогодні на думку вчених на Землі відбувається уже шосте в історії планети масове вимирання біологічних видів, масштаби якого можна порівняти тільки з загибеллю динозаврів. Група експертів проаналізували дані про зникаючих тварин і встановили, що доля 515 видів ссавців, птахів, рептилій і земноводних висить на волосині. Це означає, що у дикій природі збереглося менше тисячі особин кожного з них.

               Як відомо, перше масове вимирання видів сталося близько 540 млн років тому, останнє, п’яте – близько 66-65 мільйонів років тому, коли, згідно з найавторитетнішою теорією, падіння астероїда привело до загибелі динозаврів.

               Але якщо доісторичні кризи біосфери були викликані природними катастрофами, то нинішня в основному обумовлена діяльністю людини, перш за все через вирубку лісів та браконьєрство. «Ми увійшли у фазу шостого масового вимирання… Як показують наші дослідження і спостереження, це настільки серйозна криза, що наші дії у найближчі 10-50 років визначать майбутнє людства», – повідомив один з авторів дослідження, професор Національного університету Мексики Херардо Себальос.

               Він та ще двоє біологів, – професор Пол Ерліх із американського Стенфордського університету і доктор Пітер Рейвен із ботанічного саду Міссурі у Сент-Луїсі, узагальнили дані Міжнародного союзу охорони природи (International Union for the Conservation of Nature) та фонду «Життя птахів» (Birdlife) і опубліковали результати свого дослідження в американському журналі «Записки Національної Академії наук» (Proceedings of the National Academy of Sciences).

               Учені зробили висновок, що темпи зникнення видів фауни перевищують природні приблизно у сто разів. Вимираючі види мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди, але більш за все – у тропіках і субтропіках. Дослідники вважають занепад біологічного різноманіття такою ж серйозною загрозою основам людської цивілізації, як зміни клімату та забруднення навколишнього середовища, причому ці явища пов’язані. Науковці називають збереження вимираючих видів моральним обов’язком людства.

               «Я згодна з авторами дослідження, що проблема збереження видів заслуговує не меншої уваги, ніж зміна клімату», – підтримала своїх колег-науковців професор Діана Фішер з університету Квінсленда в Австралії. За її словами, багато людей просто не знають, наскільки велика частина дикої природи може зникнути назавжди.

               Професор Кріс Джонсон з університету Тасманії також вважає, що подібного на Землі не було з часів вимирання динозаврів. «Загроза видовим розмаїттям у сьогоднішньому світі швидко зростає через такі процеси, як знищення середовища перебування тварин і зміни клімату», – заявив учений.

І зазначив, що ті 515 видів, які представлені в природі менш ніж тисячею особин, незабаром зникнуть.

               НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня