У передмісті Берегова відкрили Центр культури. ФОТО
23 вересня у передмісті Берегова (Чопівка-Берегардо) відбулося урочисте відкриття Центру культури ім. Перені за участі міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто та Державного секретаря, відповідального за національну політику Угорщини, Арпада Яноша Потапі.
Протягом століть ці території (перша згадка про які датується XIV століттям) були тісно пов’язані з родиною Перені. У 1700-х роках вони збудували тут родинну садибу, звідки керували своїми маєтками. 18 листопада 1783 року тут народився угорський політичний діяч, барон Жігмонд Перені, мученик національно-визвольної боротьби 1848–1849. Пам’ятна дошка діячу була встановлена на стіні будівлі колишньої родинної садиби у 1999 році до 150-ї річниці смерті політичного мученика.
Після багатьох років руйнації палац площею 360 кв. метрів у 2016 році взяв у довгострокову оренду на 25 років Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ. Протягом чотирьох років інститут у рамках Програми «Східне партнерство», яку підтримує угорський уряд, та за сприяння колишнього мера Будапешта Іштвана Тарлоша, проводив реконструкцію будівлі та облагородження навколишньої території. Загальна сума виконаних робіт становить 14,1 млн гривень.
У будівлі можна побачити виставку під назвою Perényi 1271 (Історія трьох гілок родини Перені), створену за підтримки Державного секретаріату з питань національної політики апарату прем’єр-міністра Угорщини. Також виставлена постійно діюча експозиція графіки, що зображує життя барона Жігмонда Перені, виконана на замовлення нащадка родини Перені Франца Сабада, художником Золтаном Шейфрідом.
У майбутньому в Центрі культури розташують школу угорського народного мистецтва, а в підвалі будівлі облаштують кухню та винний льох, де проходитимуть практику, зокрема, студенти Центру професійної навчання Егана Еде. Будівля, її парк та дитячий майданчик надаватиме простір для проведення ріноманітних культурних заходів, зазначалося під час церемонії відкриття.
Стрічку під час урочистостей спільно перерізали Петер Сійярто, Арпад Янош Потапі та Василь Брензович.
«Із падінням комуністичного режиму ми позбулися диктатури, але залишилася нелегка спадщина та багато завдань, наприклад, відновлення та реставрація угорських пам’ятників архітектури, зокрема і на територіях поза межами Угорщини, – зазначив у своєму виступі Петер Сійярто. – Від нас залежить знайти нову функцію для цих будівель та повернути їх угорським громадам для тривалого використання».
«Символічно, що поки в західній Європі церкви закриваються, за останні десять років ми відремонтували 2800 храмів та збудували 100 нових церков у населених угорцями районах Карпатського басейну. Щодо будівель старих особняків та замків, протягом останніх чотирьох років ми відремонтували 18 палаців та 15 замків, передали їх угорцям та відвідувачам для використання та огляду», – додав П.Сійярто та зазначив, що такі замки та особняки раніше були оплотами угорської, а отже й європейської культури, а зараз, відповідно до потреб XXI століття, їм повернуто цю роль у переосмисленій формі.
«Бажаю жителям міста Берегово, місцевим угорцям, Закарпатському угорському інституту, щоб до подій, які тут проводитимуться, вони могли залучати якомога більше угорців. Нехай це буде місце для збереження та зміцнення угорської громади», – підсумував міністр
Під час заходу Петер Сійярто, Арпад Янош Потапі та Василь Брензович, а також Президент Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ Ілдика Орос, поклали вінки до пам’ятної дошки Жігмонду Перені.
Фото: Facebook/ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися