Іштван Добша: «Закарпатська угорська громада […] хоче існувати і в майбутньому»
Голова Молодіжної організації Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) розповів про роботу організації у минулому році, протягом якого, незважаючи на труднощі, вдалося чимало реалізувати.
– У 2020 році коронавірус повпливав на все. Зокрема, на проведення заходів.
– Як і всім іншим, нам, на жаль, також довелося скасувати багато заходів. Одним із них став наймасштабніший захід нашої організації – фестиваль «ISZ Feszt». Нічого не підозрюючи, ми готувалися, організовували, визначили дату проведення, домовилися про місце проведення, котрим у 2020-му мав стати Берегівський стадіон «Дружба», і ми навіть підписали попередні контракти з популярними виконавцями Угорщини, але потім прийшов коронавірус. Звичайно, безпека людей є першочерговою, через протиепідемічні заходи, карантин нам довелося відмінити фестиваль.
– Проте життя продовжується. Розкажи про успіхи, будь ласка!
– Керівництво Молодіжної організації вирішило не відмовлятися від суспільної роботи, як і багато інших, ми адаптувались до ситуації та перейшли до роботи на онлайн-платформах. Ми провели конкурс найкреативніших масок Закарпаття, згодом конкурс краси травневих дерев. Однією з давніх мрій нашої організації було проведення конкурсу з пошуку музичних талантів. Професійним партнером заходу стала програма звукозапису NKA, програма «Музика – радість!» (Öröm a zene!), Фонд «Peron Music» та Центр талантів Peron (Peron Tehetségközpont). Переможцем закарпатського туру конкурсу став гурт Ullie (учасники: Уляна Донецька – вокал, Давид Бланар – гітара, вокал, Йожеф Кудрон – гітара, Герґо Дудаш – клавішні, вокал, Йожеф Данку – бас-гітара, – ред.). Вокалістка гурту Уляна Донецька отримала від журі нагороду ім. Габора Уйфалуші, як найперспективніший молодий талант. На додаток до численних нагород, талановита команда взяла участь у фіналі конкурсу «Музика – радість!» у Будапешті на Кораблі A38, виступили перед членами журі та глядачами разом із переможцями 26 конкурсів, проведених на території Карпатського басейну.
– Стартувала і школа громадських лідерів. Мабуть, це теж було не так легко організувати, порівняно з попередніми роками.
– Ми дуже переживали, що не зможемо провести третій тренінг Закарпатської школи громадських лідерів, але, слава Богу, навчання, за підтримки Mathias Corvinus Collegium (MCC) у співпраці з депутатом Європарламенту Андреєю Бочкор, могло розпочатися – у змішаному форматі. Це означає, що в рамках першого заняття учасники мали змогу провести разом день у Берегові, а потім решту занять продовжили в онлайн-форматі. Сподіваюся, що у 2021 році протягом занять, які повинні відбутися в інших локаціях (Будапешті та Брюсселі) учасники тренінгу зможуть особисто зустрітися з викладачами.
– Молодіжна організація взяла активну участь і в місцевих виборах.
– Як відомо, 25 жовтня 2020 року в Україні відбулись місцеві вибори. Участь у них взяла і «КМКС» Партія угорців України й дуже успішно, адже її кандидати були обрані до районних, рад ОТГ та обласної ради відповідно до пропорцій угорської громади. Це історичний успіх. Нам є чим пишатися, і це повинно додавати нам сил у майбутньому, оскільки угорська громада на Закарпатті довела, що може проявити силу єдності, існувати, і засвідчила, що хоче існувати і в майбутньому.
Мені приємно було і є бачити, що багато молодих закарпатських угорців брали активну участь у цій виборчій боротьбі, сприяючи загальному успіху угорської громади. Я хотів би виділити організовані нами флешмоби, якими ми хотіли привернути увагу громадськості та ЗМІ на різні проблеми нашого краю. Робота багатьох молодих людей не закінчилася виборами, оскільки ряд членів Молодіжної організації стали депутатами рад ОТГ та райрад. Багато хто з них вчився у Закарпатській школі громадських лідерів у попередні роки. І це, безумовно, достатній доказ того, що ця програма працює дуже добре, а також служить сьогоденню та майбутньому закарпатських угорців.
– Незважаючи на важкий рік, без благодійності не обійшлося.
– Надзвичайно важливо, щоб ми завжди намагалися допомогти тим, хто цього потребує, для цього ми оголосили про благодійний збір коштів та аукціон на допомогу Аннушці. Наша організація змогла надати 56 тисяч гривень на допомогу маленькій дівчинці з недугою SMA. Хочу побажати їй здоров’я, а також витримки для всієї родини!
– Якими програмами ви закрили рік?
– Ми хотіли зберегти для історії та представити повсякденне життя закарпатців під час епідемії, тож темою нашого п’ятого фотоконкурсу «Розкажи світлинами – Закарпаття твоїми очима» був коронавірус минулого року. Надійшло 77 робіт, журі було дуже важко прийняти рішення. А наприкінці року ми звернули увагу людей на традиції. Темою конкурсу була презентація наших різдвяних звичаїв.
– Організація провела і вибори керівництва.
– І останнє, але не менш важливе, що Молодіжна організація Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) також провела чергові загальні збори, пов’язані з оновленням керівництва, у форматі zoom-конференції. Я дуже радий, що вдалося обрати новий керівний склад. Долучилися до заходу організації-партнери з Карпатського басейну, зокрема, й Угорщини, які також побажали успіхів в роботі організації та новообраному керівництву.
– Чого очікуєш від наступного року?
– Сподіваюся, що 2021 рік буде легшим, ніж попередній, і що заспокоїться не тільки епідемія, але і внутрішньополітична ситуація в Україні, і сподіваюся, що делікатні політичні питання та розбіжності, що спричинили напругу в останні місяці не лише в угорській громаді Закарпаття, а й серед населення всієї країни, будуть вирішені. Я сподіваюся, що особи, які приймають рішення в Україні, зрозуміють, що посередником для покращення нинішніх відносин між Україною та Угорщиною може стати спільнота, яка живе тут, адже ми не просимо нічого нового, лише те, що передбачала для нас конституція нашої країни дотепер.
Давід/Шімон/Simon Dávid/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися