У Косоні на Берегівщині встановили погруддя святого Іштвана

У Косоні на Берегівщині встановили погруддя святого Іштвана

08:35 Серпень 22, 2021

Життя 3599 5 хвилин

Magyar

День святого Іштвана, засновника угорської держави, у селі Косонь Берегівського району відзначили по-особливому. Завдяки громадській організації «Про Культура Субкарпатіка» та угорському скульптору Тібору Турі Тереку в центрі села відкрили бюст святого Іштвана.

У цей день у селі відзначають «храмове свято» церкви Святого Іштвана, будівництво якої розпочалося у 1832 році. З цієї нагоди урочисте богослужіння провів єпископ Мукачівської дієцезії римо-католицької церкви Антал Майнек. «Король Іштван хрестився не з політичних інтересів, як це зробив його батько, а з переконання. Для нас також дуже важливо підтвердити свою віру у ранньому дорослому віці. А тоді – сумлінно слідувати та виконувати дані обіцянки та обітниці», – наголосив єпископ.

Після богослужіння та святкової хресної ходи відбулося відкриття погруддя, за участі голови ГО «Про Культура Субкарпатіка», депутата обласної ради Ільдики Орос, Генерального консула Угорщини у м. Берегові Матяша Сіладі та єпископа Антала Майнека.

«Наш великий король, засновник держави, подарував нам тисячолітню історію. Прийнявши християнство, він створив умови для моральності, встановлення реальних, стабільних стосунків між людьми та життя в Європі. Його ім’я часто паралельно згадується з іменем короля Ласло в історії […]Пам’ять про наших святих королів надає сил, натхнення для зміцнення громади», – зазначив під час своєї промови Матяш Сіладі. Він також наголосив, що, відповідно до свого конституційного та морального обов’язку, уряд Угорщини всебічно підтримує закордонну угорську громаду – закарпатських угорців, які живуть у краї вже 1100 років.

«Ми з вами повинні боротися за збереження угорськомовної освіти, використання символів та можливість брати участь у політичному житті. За усі права, за які угорці боролися протягом останніх десятиліть», – сказав Матяш Сіладі.

«Сьогодні ми заповнюємо певну прогалину. Адже і церква XV століття в цьому населеному пункті освячена на честь святого Іштвана. […] Наш обов’язок – встановити пам’ятник у такому місці і берегти пам’ять про великого короля, який зробив свою країну християнською, – наголосила, у свою чергу, Ільдико Орос. – Країна святого Іштвана належала не лише угорцям. Але й християнам усіх конфесій і всіх народів, які там жили. До XIX століття всі народи користувалися повагою, а опісля мирне, щасливе співіснування було порушене низкою певних течій та рухів. Нехай це місце, де встановлене погруддя, буде сакральним, яке духовно об’єднує представників усіх конфесій цієї громади».

Ільдико Орос також висловила сподівання, що, можливо, Косонь стане місцем паломництва в Берегівському районі, де буде можливість спільно відзначати день святого Іштвана, вшановуючи його спадщину під час богослужінь храмового свята, для чого сакральне місце вже створене встановленням бюсту.

Після урочистих промов єпископ Антал Майнек та пастор реформатської церкви Ференц Радванський освятили пам’ятник та попросили Божого благословення на місцевих мешканців та всіх присутніх.

Відтак, гості, серед яких консул Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород Балаж Лопперт, голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йосип Шін, голова Берегівської міської ОТГ Золтан Бабяк, голова Косонської територіальної громади Шандор Товт, директор Косоньського ліцею ім. Яноша Араня Ангела Яноші, поклали вінки до погруддя.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня