День Святого Іштвана вперше відзначили на території Затисянського краєзнавчого музею. ФОТО

День Святого Іштвана вперше відзначили на території Затисянського краєзнавчого музею. ФОТО

16:46 Серпень 22, 2021

Життя 2775 4 хвилини

Magyar

20 серпня на території Затисянського краєзнавчого музею урочисто відзначили День Святого Іштвана у поєднанні з екуменічним богослужінням. Захід ініціювала римо-католицька громада села Тисобикень, а зорганізували спільно Затисянський краєзнавчий музей, Пийтерфолвівська територіальна громада, голова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття, історик Дьєрдь Дупка.

Від імені організаторів першою присутніх привітала директор Затисянського краєзнавчого музею та Пийтерфолвівської картинної галереї Ріта Надь. Затим до учасників заходу звернувся голова Пийтерфолвівської територіальної громади Йосип Оросі, котрий наголосив, що король Іштван тисячу років тому вказав нації християнський шлях, відтак потрібно і надалі йти цим шляхом, щоб існувати в наступні тисячу років. Перший заступник Генерального консула Угорщини у м. Берегові Андраш Мігай Беке також відзначив заслуги першого угорського короля, а також говорив про духовність нації, яка присутня в усіх угорцях. Голова Демократичної спілки угорців України, історик Ласло Зубанич охарактеризував короля Іштвана як сильного, послідовного, часом жорстокого, але справедливого правителя. «Керівники завжди несуть велику відповідальність, але про того, хто робить багато для громади, пам’ять зберігається», — зазначив він.

«У житті кожної людини настає момент вибору, коли треба приймати рішення. Був він і в короля Іштвана, є і в нас. Наприклад, ми маємо обирати, чи емігрувати, чи лишитися жити в рідному краї. Згідно з очікуваннями українських націоналістів, той, хто залишиться, асимілюється, а кому не подобається українізація, може їхати звідси. Але ми маємо права як нацменшина і від них не відмовляємось», — наголосив, у свою чергу, заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), депутат обласної ради Йосип Борто.

Дьєрдь Дупка згадав часи правління короля Іштвана, коли засновник держави наказав: десять сіл нехай побудують церкву, а мешканці цих сіл повинні збиратися там у неділю. «Тут спільну церкву збудували саме у селі Тисобикень, з тих десяти населених пунктів три знищили бурі історії, але решта — досі існують», — повідомив спікер. Відтак, згадуючи вже сьогодення, він звернув увагу на той факт, що угорці Закарпаття повинні допомагати один одному і триматися разом, щоб вижити.

Відтак пастор реформатської церкви Аттіла Гуняді та очільник місцевої римо-католицької парафії, отець Маріо Вайнраух провели екуменічне богослужіння. Представники духовенства також освятили новий хліб та встановлений на території краєзнавчого музею меморіальний знак. Представники 16 навколишніх населених пунктів також насипали по мішечку землі на курган, де розташований пам’ятний знак.

Захід прикрасив своїм виступом місцевий хор, який виконав церковні та патріотичні пісні.

Мігай Лайош/Lajos Mihály/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня