На Свалявщині завершився міжнародний симпозіум скульпторів

На Свалявщині завершився міжнародний симпозіум скульпторів

16:31 Вересень 21, 2021

Життя 1794 6 хвилин

Днями відбулося урочисте закриття міжнародного Карпатського скульптурного симпозіуму, який громадська організація Pro Arte – Munkács влаштувала вже вдев’яте. Цього року захід провели 6–19 вересня в селі Солочин Свалявського району.

ІХ Карпатський скульптурний симпозіум відбувся на тлі живописного краєвиду в санаторії «Квітка полонини». Пленер провели за підтримки міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Генерального консульства Угорщини в м. Берегові, Товариства угорської культури Закарпаття та організації International Sculpture Symposium Alliance.

Участь у симпозіумі взяли сім скульпторів: Олександр Ефтімовський із Македонії, Таня Премінгер з Ізраїлю, Мерт Каан Бурназ із Туреччини, Саїд Ахмаді з Ірану, Йорг Ван Дейле з Бельгії, Кирил Кроголєв з Білорусі та Олег Путрашик з України. Цього року митці творили на тему «Нове дихання» (RE:breathe), відображаючи у своїх роботах її актуальність.

Під час скульптурного симпозіуму організатори провели ряд програм разом із санаторієм. Водночас їм було важливо ознайомити учасників з мистецькими та культурними цінностями, зокрема з угорською культурою краю. Крім того, на творчому майданчику відбулись екскурсії для школярів.

На урочистому закритті першим присутніх привітав Арпад Матл, заступник голови громадської організації Pro Arte – Munkács. Він подякував за можливість провести симпозіум скульпторів у такому чудовому оточенні, а також висловив вдячність спонсорам заходу.

«Ми підтримуємо ініціативу, завдяки якій скульптури, створені в рамках симпозіуму, стануть частиною міжнародного туристичного маршруту, адже це збільшить туристичну привабливість Закарпаття. Важливо, що в області присутнє сучасне мистецтво. Цьому сприяють зусилля закарпатського скульптора Пейтера Матла та його гостей із-за кордону», – наголосив, у свою чергу, консул Генерального консульства Угорщини в м. Берегові Іштван Дєбнар.

Відтак учасників заходу привітали директор департаменту культури, національностей і релігій Закарпатської ОДА Євген Тищук та голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики Наталія Шетеля. Євген Тищук вручив скульптору, члену Національної спілки художників України, голові ГО «Про-Арте Мукачево» Петру Матлу почесну грамоту за вагомий внесок у розвиток образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва області, зміцнення міжнародних творчих зв’язків.

«Нарешті в нас з’явилася можливість вільно дихати, однак уже відомо, що наближається чергова хвиля епідемії. Так чи інакше, але коли пандемія мине, ми зможемо сказати, що залишили вагомий слід про цей період», – підкреслив Петро Матл під час своєї промови. Він, зокрема, згадав концепцію започаткування Карпатського скульптурного симпозіуму. Громадська організація Pro Arte – Munkács, створена у 2013 році, розробила туристичний маршрут закарпатськими селами. Розташуванням скульптур на їхніх громадських просторах ГО прагне спонукати мандрівників відвідати й більш віддалені населені пункти, що сприятиме розвитку сільського туризму. Для втілення в життя цієї ідеї знайшли й підтримку, зокрема дипломатичних представництв Угорщини в Ужгороді та Берегові, міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Фонду Габора Бетлена, Товариства угорської культури Закарпаття та інших. Скульптурний симпозіум – це багаторічна програма, основними аспектами якої є популяризація угорської ідентичності й культури, розміщення сталих мистецьких композицій у закарпатських населених пунктах, створення транскордонних взаємовигідних культурних проєктів, залучення туристів та розвиток сільського туризму, розробка міжнародного туристичного маршруту. Громадська організація з 2014 року проводить симпозіуми скульпторів на Закарпатті. Мета цих заходів – збереження скульптурної спадщини краю, створення сприятливих умов для реалізації ідей молодих скульпторів, надання їм можливості втілити у своїх роботах власне бачення сучасного монументального мистецтва.

Завдяки 9 симпозіумам було створено 60 скульптур. Більшість із них уже прикрашають громадські простори населених пунктів Закарпаття та Угорщини. Організатори планують у майбутньому створити й парк скульптур у Чинадієві, який міг би стати центром туристичного маршруту.

Цікаво щороку спостерігати, як по-різному скульптори втілюють у своїх роботах запропоновану тему. Цитуючи слова Петра Матла, створені тут роботи «нагадуватимуть у часі та просторі, що колись у минулому була пандемія й тоді всі мріяли про можливість нарешті вільно дихати».

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня