Перші континенти на Землі піднялися з океану на 700 млн років раніше, ніж вважали вчені

Перші континенти на Землі піднялися з океану на 700 млн років раніше, ніж вважали вчені

12:28 Листопад 11, 2021

Життя 1668 3 хвилини

Magyar

Перші континенти Землі піднялися з океану приблизно на 700 млн років раніше, ніж вважалося раніше. Такого висновку дійшли науковці під час вивчення стародавніх порід.

Дослідники з Австралії, Індії та США виявили, що перші континенти піднялися над водою близько 3,2–3,3 млрд років тому, що на 700 млн раніше, ніж вважалося дотепер, пише The Guardian.

Геологи з Університету Монаша, Каліфорнійського технологічного інституту та Делійського університету за допомогою уран-свинцевого методу радіовуглецевого датування виміряли вік зерен циркону в пісковиках Сінгбумського кратону – однієї зі стабільних ділянок стародавньої тектонічної плити, розташованої на сході Індії. З’ясувалося, що ці пісковики – найдавніші породи такого типу на Землі: вони сформувалися близько 3 млрд років тому.

Це свідчить про те, що суша, яка на сьогодні є Індійським субконтинентом, тоді вже з’явилася над рівнем моря. Пісковики приблизно того ж віку, зазначають учені, є в австралійських і південноафриканських кратонах, що вказує підняття континентів з моря приблизно в один і той же час.

Як свідчить проведений дослідниками аналіз, гранітні породи Сінгбумського кратону протягом відрізка з 3,5 до 3 млрд років формувалися на більших глибинах. Це говорить про те, що континентальні плити в той час ставали дедалі товстішими.

За словами провідного автора дослідження Пріядарші Чоудхурі, він та його колеги вважають причиною виникнення перших континентів підводну вулканічну активність. На думку науковців, суша почала утворюватися на Землі ще до появи тектоніки плит – головного чинника зміни висоти материків щодо рівня світового океану.

Згідно з висунутою гіпотезою, древні вулкани вивергалися під водою протягом 300–400 млн років. За цей час вони викинули стільки магми, що вона утворила плавучі пласти завтовшки близько 50 км. Поява суші привела до появи дрібних лагун і поглинання вуглекислого газу з атмосфери. У свою чергу, це сприяло глобальному похолоданню та утворенню льодовиків, що надалі зробило нашу планету більш придатною для виникнення життя.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня