Хімічна атака. Що треба знати та як уберегтися

Хімічна атака. Що треба знати та як уберегтися

10:33 Квітень 10, 2022

Життя 1193 6 хвилин

Знання про те, як вберегтися від хімічного ураження на фоні новин про можливе застосування нервово-паралітичних речовин, може знадобитися, адже до такого нас життя точно не готувало.

Під час воєнних конфліктів, коли неможливо прорвати оборону, Росія найчастіше використовувала хімічну речовину зарин, передає РБК Україна.

Як зрозуміти, що відбулася хімічна атака?

Кандидат хімічних наук Гліб Репіч в інтерв’ю Новое время розповідає, що сучасні хімічні атаки важко розпізнати, бо сучасна хімічна зброя — це вибухи боєприпасів.

Хімічна зброя розпилюється за допомогою крилатих або балістичних ракет, чи артилерійських снарядів. Ви ніколи не знаєте, що саме вибухнуло — звичайний снаряд, чи хімічна зброя. Головна ознака при застосуванні хімічної зброї — це глухий вибух. Такі ракети працюють наче аерозоль, щоб поширити хімічну речовину на найбільшу площу. Ще одна важлива ознака — це загибель комах, птахів та дрібних тварин. Через невелику масу тіла вони першими гинуть від ураження отрутою.

Сигнал хімічної атаки схожий на сигнал повітряної тривоги, але це один короткий та один довгий гудок. Потрібно стежити за сповіщеннями, що відбулася хімічна атака.

Ознаки отруєння у людей

У людей хімічне отруєння зарином можна відрізнити за такими ознаками: звуження зіниць, посмикування м’язів тіла, куди потрапили частинки хімічної речовини. Ще одна ознака — слабкість та млявість, а також сльозотеча, інтенсивне слиновиділення та виділення з носа. При значному ураженні зарин може призвести до втрати свідомості, піни з рота та навіть зупинки дихання і смерті. Важливо уникати контакту з відкритою шкірою та за наявності використовувати протигази.

Зарин уражає людину за лічені хвилини. Спершу відбувається втрата свідомості, конвульсії і смерть. Чим далі людина знаходиться від епіцентру вибуху, тим більша ймовірність виживання. Чим менше часу людина контактує з отрутою, тим більше шансів вижити.

Куди йти, де сховатися?

Важливо негайно покинути відкриту місцевість і сховатися у бомбосховищі чи метро. Важливо, щоб у сховищі була система фільтрації повітря. Протигаз збільшує шанси на виживання.

Також можна знайти укриття у звичайному домі чи квартирі. Будь-яке приміщення для укриття краще, ніж відкрита місцевість. Всі щілини потрібно щільно закрити та загерметизувати. Ні в якому разі не вмикати кондиціонери, а вентиляції потрібно закрити. Добре, якщо у помешканні металопластикові вікна, а квартира знаходиться на верхніх поверхах. Так як зарин важчий за повітря, то він завдає більше уражень ближче до поверхні землі.

Ваш одяг може бути заражений мікро частинками цієї речовини, тому при поверненні додому, цей одяг потрібно залишити за межами квартири і чим далі від вашого входу до неї. Шкіру, яка контактувала з навколишнім середовищем, потрібно ретельно помити милом з великою кількістю води.

Якщо хімічна атака застала вас у автомобілі, потрібно закрити всі вікна, вимкнути вентиляції й кондиціонери та спробувати негайно покинути зону ураження та евакуюватися на автомобілі.

Небезпечним є як контакт зі шкірою, так і з легенями. Респіратори і марлеві пов’язки при цьому ніяк не захищають. Хоч якогось захисту додасть марлева пов’язка з розчином соди. Найкраще — це протигаз.

Після атаки повітря буде шкідливим від декількох годин до декількох місяців. Чим вище температура повітря надворі, тим швидше випаровується зарин і тим інтенсивнішим буде ураження. Взимку, навпаки, випаровування буде меншим, але тоді необхідно уникати контакту з краплями речовини, які осіли на поверхнях.

У випадку евакуації потрібно одягнути найщільніший одяг, щоб максимально закрити тіло. Згодяться також рукавички, окуляри, навіть лижна маска та плащ дощовик із клейонки. Підрозділи ДСНС можуть проводити дегазацію місцевості розчином натрію гідроксиду. За цей час, поки місцевість не стане придатною до евакуації, потрібно перечекати в укритті. Важливо зробити запаси води та їжі та слідкувати за подальшою інформацією.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня