Міхеїл Саакашвілі запропонував кардинальну реформу для Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ)

Міхеїл Саакашвілі запропонував кардинальну реформу для Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ)

21:18 Липень 24, 2020

Життя 7590 5 хвилин

Magyar

          Голова Виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїл Саакашвілі запропонував передати функції Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) приватним особам. Про це він розповів 22 липня під час презентації альтернативного бачення реформи відомства, розробленої «Офісом простих рішень і результатів».

          Як відомо, ДАБІ – є регулятором будівельної галузі, який уповноважений видавати дозвільні документи на будівництво і приймати будівлі в експлуатацію і, на думку громадськості та багатьох політиків, є однією з найбільш корупційних держустанов в Україні. Її реформу було розпочато у березні цього року прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем. Під час «перехідного» етапу сама видача документів ДАБІ упала на 80%, а розмір хабарів навпаки – виріс у три-чотири рази.

          Тож, «Офіс простих рішень і результатів» (ОПРР) презентував своє бачення реформи ДАБІ на круглому столі, організованому Конфедерацією будівельників України. Згідно з презентацією, пропонується:

  • відмовитися від детального плану розвитку територій (ДПТ). Основним джерелом містобудівної документації має стати містобудівний кадастр;
  • функції ДАБІ (об’єкти СС2 і СС3) частково передати приватним юрособам. Контроль над об’єктами підвищеної поверховості (СС3) залишається за державою. Держава рандомно визначає, хто з юросіб може контролювати СС2 і СС3 і також перевіряє якість роботи юросіб;
  • отримання техумов (ТУ) на інженерну інфраструктуру відбувається не до початку будівництва об’єкта, як зараз, а до введення об’єкта в експлуатацію;
  • контроль за самовільним будівництвом покладається на громадськість. При цьому активістам пропонується отримувати 20% від накладеного на забудовника штрафу.

          Запропонована система кардинально відрізняється від наявної, а також запропонованої раніше Денисом Шмигалєм. «Я розмовляв із президентом. Він не хоче половинчастих рішень, він хоче повністю перебудувати систему, а не окремі шматочки», – наголосив Саакашвілі. За його словами, Володимир Зеленський ще не бачив презентації цієї реформи, але ознайомиться з нею найближчим часом.

          Нагадуємо, реформа розпочата 13 березня цього року. Тоді Шмигаль проанонсував ліквідацію цього відомства і створення замість неї трьох нових структур:

  • Державної інспекції містобудування України (ДІМУ);
  • Державної сервісної служби містобудування України (ДССМУ);
  • Державного агентства з питань технічного регулювання містобудування України (раніше ці функції виконував один з департаментів Мінрегіону).

          До відома, існує й альтернативне бачення реформи ДАБІ. Так, профільне міністерство розробляло відповідний законопроект, у якомму, зокрема, пропонувалося створити два відомства, а не три: Державну інспекцію містобудування України (ДІМУ – виконує контрольно-інспекційну функцію) і Державну сервісну службу містобудування (ДССМ – будівельний ЦНАП). Функції третього відомства, робота якого полягає в нормотворчості, передбачалося віддати сторонній структурі, наприклад, профільному міністерству.

          На сьогодні створено ДІМУ під керівництвом Юрія Васильченка, що раніше очолював ДАБІ. А саму ДАБІ очолює тимчасовий керівник Богдан Федоренко.

          Тож, поки чиновники визначаються з кінцевим баченням реформи, на ринку панує хаос. «Такого, що відбувається зараз, не було навіть за Януковича. Рівень корупції зріс, документи видаються одиницям. Більш того, тепер забудовники з регіонів повинні їздити за документацією до Києва», – говорить народний депутат (партія «Слуга народу») Олена Шуляк.

          За словами декількох керівників великих будівельних компаній, «цінник» у ДАБІ збільшився у три-чотири рази. Втім, багато гравців ринку зайняли вичікувальну позицію й не поспішають здавати об’єкти в експлуатацію.

          Запропонований формат реформи ДАБІ уже викликав неоднозначну реакцію у гравців на ринку. Деякі нововведення забудовникам сподобалися, але в цілому вони зійшлися на думці, що реформі не вистачає системності, а її укладачам – знань про правила гри, які є на цьому ринку.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня