В Ужгороді відзначили 65-ту річницю Угорської революції 1956 року

В Ужгороді відзначили 65-ту річницю Угорської революції 1956 року

20:18 Жовтень 23, 2021

Життя 3029 10 хвилин

Magyar

22 жовтня з нагоди 65-ї річниці Угорської революції 1956 року в Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі відбулася урочиста програма, організована Генеральними консульствами Угорщини в містах Ужгороді та Берегові. Після виконання гімнів захід відкрив Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї.

— У ці дні Угорщина та весь світ відзначають 65-ту річницю Угорської революції та визвольної боротьби 1956 року. У 1956-му невелика центральноєвропейська нація, угорці, єдині в соціалістичному таборі в Центральній та Східній Європі повстали безпрецедентним способом, піднялися, щоб повернути свою свободу, традиції та культуру, які були викрадені в 1945 році, виступили проти однієї з наймогутніших держав тогочасного світу, Радянського Союзу, і цим заслужено завоювали захоплення всього світу.

Це обнадійливе і піднесене відчуття, що ми можемо віддати шану героям 1956 року й на Закарпатті та разом із присутніми тут, нашими українськими та угорськими волелюбними друзями, згадати ті жовтневі дні 1956 року, сповнені надії, і тогочасну молодь, яка створювала новий та кращий світ. Як доказ того, що в переломні моменти історії Угорщини, як і під час визвольної війни під керівництвом Ракоці, як у 1848–1849 роках, а потім у 1956-му, серця прогресивних синів і дочок угорської нації та сусідніх народів одночасно билися та б’ються, — наголосив Генеральний консул.

Йожеф Бачкаї зазначив, що після розпаду Радянського Союзу протягом 30 років уже дують нові вітри. За його словами, сьогодні ми, угорці та українці, уже інакше дивимося на світ, ми одночасно скинули ярмо радянсько-комуністичного гніту, ланцюги рабства, і наші країни й народи стали вільними та незалежними.

— Протягом нашої спільної історії не вперше було доведено, що угорці та українці — не опоненти, а були і є побратимами, нас розділяє лише наша мова, але цю перешкоду можна легко подолати. Ми, угорці, знаємо і проголошуємо: розумні сусіди не ворогують, не сперечаються між собою, тому що співпраця двох націй, які поважають культуру та мову одна одної, завжди є плідною в плані економіки і служить добробуту їхніх громадян. У разі співпраці, заснованої на взаємній повазі й вигоді, взаємно збагачуючись та розвиваючись, ми не потребуємо перекреслювати наш спосіб життя, себе, свою мову, наше спільне минуле та наші цінності, — підкреслив дипломат.

Йожеф Бачкаї також зазначив, що Угорщина як сусідня країна зацікавлена ​​в стабільній, процвітаючій та мирній Україні, яка розвивається, забезпечує права і може окреслити привабливе європейське бачення для всіх громадян, незалежно від їхньої національності та рідної мови. Він пояснив, що відкритим діалогом і за взаємної волі можна вирішити всі проблемні та спірні питання, які затьмарюють наші відносини, включаючи повагу до прав угорської національної меншини Закарпаття, закріплених у міжнародних та двосторонніх договорах.

— Ця спільнота заслуговує особливої ​​поваги, оскільки вона змогла зберегти рідну мову та самобутність навіть у найскладніші радянські часи. Ми й надалі докладатимемо всіх зусиль для нормалізації українсько-угорських відносин, щоб нарешті говорити про спільну історію успіху, — зазначив Генконсул.

— Сьогоднішнє вшанування пам’яті та спільне святкування є доказом того, що мета героїв революції 1956 року та боротьби за незалежність нарешті досягнута, після більш ніж трьох десятиліть страждань і відплати, і тепер ми можемо без страху пам’ятати та святкувати у вільній Угорщині та незалежній, вільній Україні, разом із дружнім українським народом.

Зробімо все можливе, щоб процвітав цей куточок нашої спільної землі, яку Всевишній довірив нам, тим, хто живе тут сьогодні з повагою до досягнень, здійснених нашими предками 1956 року, з відповідальністю за наших дітей, зі взаємною співпрацею, добрими намірами та спільними цілями, захищаючи довкілля, — резюмував Йожеф Бачкаї.

Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолій Полосков, згадуючи історичні події, зазначив, що восени 1956 року масовий протест проти комуністичного режиму у Будапешті відкрив очі всьому світу і показав, що таке радянський тоталітаризм.

— Цей день нагадує нам усім про те, як прагнення до свободи стає великою силою, що об’єднує людей. Пам’ятаймо велику ціну, яку заплатив угорський народ у цій боротьбі. Ми поділяємо біль утрачених життів і шануємо героїв революції. Ми пишаємось усіма угорцями, які не боялися висловлювати свою думку.

Василь Іванчо, виконуючий повноваження голови Закарпатської облради, проводячи паралелі між революційними подіями в Будапешті 1956-го року та Києві 2014 року, зазначив, що українці та угорці з різницею у 58 років заявили, що хочуть бути вільними та покращувати своє життя. Як і в перший день революції в Будапешті, у Києві теж загинуло 100 молодих людей.

— Вони хотіли бути вільними і незалежними, але за незалежність треба боротися, ніхто не отримує її в подарунок. Такі протести в усі часи були важливими періодами історії, духовно об’єднуючи братні народи. За роки незалежності України ми відчуваємо таку дружню підтримку з боку Угорщини. Історично наші долі міцно переплетені, нас пов’язують родинні, партнерські та культурні зв’язки. Відносини між нашими дружніми народами характеризувалися відкритістю, толерантністю та взаємоповагою. Наші угорські партнери надають реальну та послідовну підтримку в інтеграційних зусиллях України, соціальну допомогу, за що ми вдячні.

Після урочистих промов святкову програму продовжив триразовий чемпіон світу, танцювальний ансамбль «4 for Dance» з Угорщини, який виступив з програмою «Hun a ritmus».

Ансамбль був створений у 2004 році з метою зробити автентичні елементи угорського народного танцю ще більш захоплюючими за допомогою віртуозних ритмічних ігор, створивши таким чином самобутній стиль. З того часу успіх гурту незламний, позаду в колективу понад 1400 виступів у майже 50 країнах на всіх континентах світу.

Члени ансамблю, 4 чоловіків — Даніель Ілейш, Пейтер Енєди, Кріштоф Барань та Шандор Гал — запросили глядачів взяти участь в уявній подорожі до країни ритмів. Вони представили свою творчість в рамках розважального шоу в дуже гарній атмосфері. Після того, як ми «сіли» з ними на експрес «4 for Dance», розпочалася танцювальна подорож. Прозвучали музичні композиції, хіти з угорських мультфільмів, адже, за словами членів ансамблю, невеликий колектив зберіг дитячу душу, тому вирішив побалувати глядачів казковою хореографією. У наступній постановці ми побачили танець, натхнений популярним у 90-ті роки серіалом «Даллас». Після фіглярства танцюристи представили більш серйозні теми: угорські винаходи та музику, гунґарікуми. Після цього на сцені під ретро-музику «ожила» дружня домашня вечірка в Ніредьгазі. Свій виступ ансамбль завершив запальною угорською оперетою.

Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap/Тижневик Kárpátalja

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня