Яким буде початок навчального року в угорських школах Закарпаття

Яким буде початок навчального року в угорських школах Закарпаття

19:49 Жовтень 6, 2022

Життя 2828 11 хвилин

Magyar

Цього року кожного з батьків хвилювало, чи буде очне навчання у школах Закарпаття. Чи вдасться створити для цього умови? Співробітник підкарпатського тижневика «Карпатолйо» запитав про ситуацію та досвід минулого місяця голову Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства (ЗУПТ) та депутата Закарпатської обласної ради пані доктора Орос Ільдіко.

– У наших школах розпочато очне навчання. Які враження після першого місяця навчального року?

– Влітку ми дуже хвилювалися, чи зможемо розпочати навчальний рік. Від цього залежала і доля закарпатських угорців, багато батьків зверталося до педагогічного товариства – мовляв, якщо не буде очного навчання, то вони будуть роздумувати, що робити заради майбутнього дитини, чи варто шукати альтернативи. Ми багато працювали над цим та отримали підтримку від Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини, щоб побудувати або відремонтувати бомбосховища в наших школах, без яких не можна було б розпочати очне навчання. Тож першого вересня у всіх 102 угорськомовних школах пролунав перший дзвоник, і діти знову можуть ходити до школи. Є заклади, в яких уроки проводяться щоденно, в деяких заняття по черзі (у дві зміни), але навчальний процес відбувається очно. Крім того, є ще чотири угорські дитсадки, де досі перебувають вимушені переселенці, і вони ще не змогли відновити роботу.

За усім цим стоїть велика робота, адже довелося виконати ряд умов. Велику допомогу в цьому надав Благодійний фонд БФ «За Закарпатський угорський інститут» як партнер Міністерства закордонних справ Угорщини.

– Попри воєнний стан, чи в кожній школі вистачає вчителів?

– Серед учителів, були колеги, які протягом літа звільнились. Було важко, але нам удалося вирішити цю проблему в кожній школі. Серед студентів третього-четвертих курсів ЗУІ ми знайшли таких, які, за умови вільного відвідування пар, погодилися викладати в тих школах, де ситуація була дуже критичною.

– Чи достатньо дітей залишилося на Закарпатті для роботи наших шкіл? Чи в кожній школі є перший клас?

– 5 жовтня наші школи повинні відзвітуватися, але Товариство угорських педагогів через власну мережу дізналося заздалегідь, скільки учнів і яка ситуація в наших школах, провівши нараду з керівниками навчальних закладів з кожного району області. В наших навчальних закладах минулого навчального року було 18 154 дитини. Зараз їхня кількість знизилася до 16 379, тобто в середньому кількість учнів зменшилася приблизно на 10%.

Питання першокласників справді цікаве, адже їхні батьки наймолодші, наймобільніші, найініціативніші. Треба сказати, що бодай з невеликою кількістю діток, але ми змогли відкрити перший клас у кожній школі, де він був раніше. Якщо в містах, де минулого року українські батьки свідомо записували своїх дітей до угорських шкіл, наприклад в Ужгороді та Мукачеві, було по три-чотири угорські перші класи, то тепер ми змогли відкрити два класи в Ужгороді та один угорський перший клас у Мукачеві. Подібна ситуація і у Виноградові, де замість попередніх трьох-чотирьох перших класів відкрився лише один клас. Водночас щодо загальної кількості учнів ситуація не така трагічна, як багатьом здавалося, адже до нас поступило 1249 першокурсників, що менше минулорічних 1700, але все одно це непоганий середній показник, якщо порівнювати з іншими вишами.

– Із початком навчання в нашій області продовжаться програми розвитку талантів?

– Благодійний фонд «ҐЕНІУС» на базі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІI на додаток до попередніх програм розвитку обдарованих діток запускає нову програму. На Закарпатті відкриваються гандбольні гуртки, до яких діти записалися у сімнадцяти населених пунктах. Впродовж цілого літа ми працювали, щоб мати вчителів, які з ними займатимуться. Подати заявку можна було в різних вікових групах, починаючи з п’ятого класу (батьки повинні були реєструватися в електронному вигляді разом із дітьми). Зареєструвалося більше 800 дітей – це дуже хороший результат.

До першого жовтня можна було подати заявку до програм музичного розвитку талантів в угорській мережі народного мистецтва Туліпан Танода (Tulipán Tanoda), яка включає центри, де дітки мають можливість навчитись грати на одному з інструментів, а також теорію (сольфеджіо). Такі центри є в с. Пийтерфолво, Велика Добронь та Берегові, ми хотіли б і надалі розширювати цю мережу, щоб такі заклади були в кожному регіоні. У рамках цього також є так звані професійні гуртки, вчителі, які викладають у цих центрах, також їздять у школи та садочки. Вихователів дитячого садка навчають народним іграм, а для школярів організовують гурток народного танцю та ремесла.

– Скільки діток бере участь у цих програмах?

– На рівні музичної школи записалося 289 дітей, і це за умови оплати навчання. А що стосується професійних гуртків, їхнє число 1737: саме стільки бажаючих займатися рукоділлям, танцями чи вивчати угорські народні ігри в дитсадках. Це також чудовий результат.

– Товариству вдалося розробити і затвердити міністерством навчальну програму для угорськомовних шкіл, яка дозволить викладати угорську мову як рідну у відповідній кількості годин у наших школах.

– Минулий рік товариства педагогів характеризувався тим, що згідно з новим законом про освіту ми маємо разом із Міністерством освіти України розробити план уроків, який би сприяв формуванню ідентичності та розвитку мовних навичок. Це було необхідно тому, що, згідно з раніше оприлюдненими розкладами уроків, не залишалось годин для викладання угорської та іноземних мов. У робочій групі, створеній Міністерством закордонних справ Угорщини, ми розробили план уроку, який обговорили із заступницею міністра Вірою Роговою і врешті затвердили його в Міністерстві освіти України. Згідно з цим планом предмети тепер розподілені більш пропорційно, офіційно включено викладання угорської мови як рідної, а також іноземних мов та української. Також наголошується, що діти можуть вивчати предмети, що зберігають ідентичність, по одній годині на тиждень. Фольклор – у 4, 5, 6 класах, а історію угорського народу викладатимуть у 7, 8, 9 класах. Угорські школи повинні були зареєструватися для цього пілотного проєкту. Водночас, згідно з наказом міністерства, управління освіти ОТГ мали визначитися, чи хочуть вони цього. Угорські школи обрали цю можливість.

– Чи буде опалення у всіх школах і яка ситуація з осінніми канікулами?

– Виходячи з того, що було сказано на засіданні ради Товариства педагогів, можу сказати, що в різних районах ситуація різна. У більшості невеликих районів осінніх канікул не буде, дітки навчатимуться безперервно, щоб до 15 грудня встигнути виконати навчальну програму. Є випадки, де ввели шестиденний робочий тиждень, учні навчаються і в суботу, а в більш заможних ОТГ вважають, що дітям потрібно два дні відпочинку на тиждень. Вірять, якщо буде газ, то зможуть забезпечити опалення. Профспілка вчителів намагається допомогти їхній роботі, незабаром отримавши букварі та підручники угорською мовою для п’ятого класу, доставка яких уже триває.

– Влітку звичні предметні олімпіади ЗУПТ не відбулися. Яка ситуація зараз?

– Ми встигли провести онлайн-тури олімпіад до початку вересня, тепер будемо проводити й очні до кінця жовтня. Я бачу, що і колеги-педагоги, і наша спільнота вимагають, щоб ми, як країна, охоплена війною, рухалися в напрямку нормального життя. Сподіваюся, ми зможемо продовжувати свою роботу. Відрадно, що у вересні в навчальний час було лише кілька повітряних тривог, і дітей нечасто доводилося вести в укриття. Це дає впевненість, що навчальний план буде виконано, адже від освіти залежить майбутнє.

Джерело: Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня