У Берегові відбулися річні загальні збори Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства
Нинішній важкий час, сповнений труднощами війни, змінив життя кожного з нас, але чи не найбільше цей тягар відчувають учителі. Про це, зокрема, йшлося під час річних загальних зборів громадської організації «Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство», які відбулися 17 грудня в стінах Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ в Берегові. ГО виконує свої завдання вже понад 30 років: сприяє розвитку високоякісного угорськомовного навчання в краї, а також представляє інтереси угорськомовних педагогів та освіти.
До заходу, зокрема, долучилися заступник держсекретаря з питань національної політики Угорщини Пейтер Сіладі, Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто, перший заступник Генерального консула Угорщини в Ужгороді Ласло Віда, очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар, а також заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Ґейза Ґулачі, очільник Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін, ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Іштван Черничко та голова Берегівської міської територіальної громади Золтан Бабяк. З представників духовенства в зустрічі взяли участь єпископ Закарпатської реформатської церкви Шандор Зан Фабіан і декан Берегівського угорськомовного деканату Мукачівської греко-католицької єпархії Ференц Демко.
На початку зборів після виконання державного гімну й національної молитви угорців присутніх привітав очільник берегівської філії Закарпатського інституту вдосконалення вчителів Бейла Габовда, котрий назвав кількість делегованих членів ГО та констатував наявність кворуму.
Відтак зі звітом про роботу Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства за минулий рік виступила очільниця організації, президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ілдико Орос.
«У 2022-му для Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, як і протягом усіх 30 років діяльності, найважливішим завданням було функціонування в області мережі угорськомовних навчальних закладів, їхній розвиток, оновлення та збільшення їхньої кількості», – наголосила вона, зазначивши, що цей рік був особливим.
Своєрідним вийшло й засідання організації: ще до завершення звіту очільниці пролунала сирена повітряної тривоги, тож усі присутні спустилися в укриття, де продовжили роботу.
У доповіді голови зазначалося, що повномасштабна війна, яка почалася 24 лютого, спричинила чимало страждань, але вчителі своєю сумлінною й самовідданою працею зробили все для того, щоб цей навчальний рік був плідним з точки зору освіти. Крім того, вони допомагали внутрішнім переселенцям, які прибули на Закарпаття: приймали їх у навчальних закладах, де надавали прихисток та всебічну підтримку.
«Онлайн-освіта, яку після епідемії коронавірусу знову довелося відновити через війну, сім’ї та вчителі, що масово виїжджають за кордон, погіршення економічної ситуації й постійні відключення електроенергії – усе це ставить перед нами нові виклики», – зазначила Ілдико Орос. «Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство вважає важливим сприяння забезпеченню якісної очної освіти, тож ми зробили все можливе, щоб заняття в дитячих садках та школах відновились якомога швидше і проводилися й надалі», – додала вона.
Під час загальних зборів присутніх поінформували про роботу організації за минулий рік та досягнуті результати. На основі сказаного можна зробити висновок, що закарпатські угорськомовні педагоги щодня наполегливо працюють для забезпечення учнів можливістю навчатися рідною мовою.
Водночас Верховна рада України 13 грудня ухвалила в цілому законопроєкт про національні меншини (спільноти), у процесі розробки якого не були взяті до уваги пропозиції, внесені раніше організаціями із захисту інтересів закарпатських угорців. Прийнятий документ і надалі не впорядковує освітні права, зокрема на використання рідної мови закарпатської угорської меншини, а порівняно із законом про нацменшини 1992 року було здійснено кроки назад щодо набутих прав. У відповідь на це ГО «Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство» виступила із заявою з 12 пунктів, у якій просить компетентні державні органи зробити все можливе для забезпечення права рівного доступу до освіти.
«Ми сподіваємося і молимося, щоб ця божевільна війна якнайшвидше закінчилася і щоб Україна була частиною Європи. Але дорога, що веде туди, пролягає через Закарпаття, і тоді, можливо, нас почують та зрозуміють, а тим часом, незважаючи на всі утиски, у дусі християнської віри ми робимо свою справу з любов’ю, чекаючи миру», – резюмувала Ілдико Орос.
Після цього з вітальною промовою виступив заступник держсекретаря з питань національної політики Угорщини Пейтер Сіладі. «Для Угорщини надзвичайно важливо, аби в Україні якнайшвидше настав мир. Усі угорці зацікавлені в тому, щоб сусідня Україна була суверенною, демократичною правовою державою, де національні меншини, у тому числі й закарпатська угорська, можуть жити безпечно та мирно на своїй батьківщині», – наголосив він.
Пейтер Сіладі висловив подяку представникам Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, угорськомовним учителям, які працюють у краї, керівникам органів місцевого самоврядування та всім діяльним місцевим угорцям, адже угорська закарпатська громада донині збережена саме завдяки їм.
Крім того, він запевнив у подальшій підтримці угорським народом місцевої угорської громади. «Ми зробимо все можливе, щоб забезпечити діяльність закарпатських угорських організацій навіть у нинішній воєнній обстановці», – зазначив заступник держсекретаря.
За підтримки Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини та сприяння Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства у 2022 році в кількох закладах області реалізували програму інновацій і саморозвитку SakkTesi. У рамках цієї ініціативи вихователі десяти дитсадків та вчителі десяти початкових класів узяли участь в онлайн-навчанні.
Його головна мета полягала в тому, щоб ознайомити педагогів із можливостями програми SakkTesi, основами, стратегіями і тактиками гри в шахи, можливостями її застосування на уроках фізкультури для розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Згадана програма – найновіший елемент методу Юдіт Полгар. Діти на гігантському шаховому килимку виконують рухові вправи, які допомагають їм оцінювати обставини, орієнтуватися в просторі, вивчати гру.
Учасникам курсів Пейтер Сіладі передав подарункові набори SakkTesi.
Результати роботи Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства за минулий рік під час відкритого голосування присутні на зборах одностайно визнали задовільними.
У рамках культурної програми заходу Ребека Кочіш та Абігейл Дюрко виконали різдвяні народні пісні нашого краю.
На завершення представники історичних церков попросили Божого благословення на присутніх для продовження успішної роботи.
Крістіан Копінцу/Kopinczu Krisztián/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися