Закарпатців відзначили високими нагородами
Президентка Угорщини Каталін Новак відзначила діяльність низки представників закарпатської угорської громади. 12 квітня нагороди вручили Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто та Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї. Урочиста церемонія відбулася в стінах Культурного центру ім. Перені в Берегові.
На початку заходу з короткою програмою виступили учні Берегівського ліцею ім. Лайоша Кошута. В’язанку народних танців з дітьми підготували педагоги Марго Сабо та Андрея Густі-Качур, а також хореографи Еніка Вараді та Пейтер Орос. Після цього перейшли до церемонії нагородження.
Начальниця управління освіти та культури Берегівської міської ради Едіта Бабяк отримала Срібний хрест «За заслуги» за самовіддану працю з підтримки та збереження якості закарпатської угорськомовної освіти, а також за плекання рідної мови. Нагороджена зазначила, що залишатиметься вірною угорській ідентичності й робитиме все можливе для захисту та збереження угорської культури і в майбутньому. За словами Едіти Бабяк, відзнака спонукатиме її працювати ще більше.
Член правління Демократичної спілки угорців України Ласло Баканчош також отримав Срібний хрест «За заслуги» за значну роль у представленні політичних, економічних і соціальних інтересів закарпатських угорців, а також за діяльність задля розвитку культурного та спортивного життя місцевої угорської громади, виховання підростаючого покоління. Нагороджений зауважив, що завжди діяв так, як підказувало йому сумління, дослухався до нього. Ласло Баканчош, який незабаром святкуватиме 70-річчя, подякував тим, хто висунув його на здобуття нагороди, а також своїй родині, особливо дружині, за підтримку.
Срібний хрест «За заслуги» вручили й керівнику управління Ужгородського церковного округу Закарпатської реформатської церкви Йожефу Баторі за самовіддану працю для покращення умов життя закарпатської угорської громади. Він зазначив, що 12 квітня запам’ятається йому подвійно. Адже цього дня 2007 року доставив гуманітарну допомогу в кардіологічне відділення Ужгородської лікарні, а потім був змушений пролежати там понад місяць через обширний інфаркт. «Всевишній тоді вберіг мене і дозволив дожити до нинішнього 12 квітня, щоб я отримав цю високу нагороду, якою Угорщина відзначає мою діяльність на благо людей і на славу Божу», – зазначив керівник управління Ужгородського церковного округу Закарпатської реформатської церкви, котрий, окрім гуманітарної діяльності, активно займається суспільною роботою в закарпатській угорській громаді.
Директор Великогеєвецької гімназії, очільник місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Роберт Дєрке отримав Золотий хрест «За заслуги» за діяльність, спрямовану на збереження закарпатської угорської громади та забезпечення для її представників можливості здобувати освіту рідною мовою. За словами нагородженого, визнання його роботи зобов’язує, і він продовжуватиме якнайкраще служити місцевій угорській громаді.
Духівник Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, директор Греко-католицького ліцею ім. Елемира Ортутая о. Іштван Мароші отримав Золотий хрест «За заслуги» за зразкову наукову та освітню діяльність, а також значну роль у розвитку інституційної системи середньої й вищої освіти на Закарпатті. Священник висловив вдячність за відзнаку та визнання його гідним цієї нагороди.
Очільник Фонду «Шамуель» Ґейза Шіпош отримав Золотий хрест «За заслуги» за сумлінну роботу в розбудові та розвитку прийомних сімей у краї, значну роль у створенні мережі дитячих будинків сімейного типу, піклування про дітей-сиріт на Закарпатті. Нагороджений передусім висловив вдячність Всевишньому. Відтак розповів, що очолюваний ним фонд займається порятунком дітей, і принагідно подякував батькам, які йдуть з ним по цьому шляху, а також своїй родині та церкві, оскільки, за його словами, найважливішою є молитва.
Викладач Львівської академії мистецтв, засновник та голова Товариства культури львівських угорців Габор Сарваш отримав Золотий хрест «За заслуги» за служіння угорській громаді, яка проживає у Львові, збереження її культурних цінностей, сприяння розвитку українсько-угорських відносин, а також багаторічну діяльність у створенні та догляді за угорськими пам’ятними знаками на Львівщині. Габор Сарваш зазначив, що, на його переконання, відзнака належить не лише йому, адже угорська громада у Львові є дуже згуртованою й те, чого вона досягла, можна було досягти лише разом. Тому висловив думку, що висока нагорода є спільним визнанням усіх угорців Львова.
Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто під час свого виступу зазначив, що вручення високих державних нагород Угорщини завжди пов’язане з визначним національним святом і цього разу це річниця початку Угорської революції та визвольної боротьби 1848–1849 років. «Учасники революції боролися зі зброєю в руках, а бойові ситуації та конфлікти завжди народжують героїв. Водночас повсякденні герої не використовують зброю, не стають на чолі громади в особливий момент, а безперервно працюють, подають приклад своєю чесністю, витримкою, інтелігентністю і таким чином розбудовують громаду. Вони такі ж герої й заслуговують на визнання. І цього разу вони його отримали», – наголосив дипломат.
Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися