Журналісти та експерти з питань нацменшин із Західної України вирушили в ознайомчу поїздку до Угорщини
У понеділок уранці в Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді зібралися українські журналісти, науковці та держслужбовці, які займаються національною політикою й вирішили взяти участь в ознайомчій поїздці до Угорщини, запланованій на 9–13 грудня.
Від дипломатичного відомства гостей привітав перший заступник Генерального консула Угорщини в Ужгороді Ласло Віда. Він повідомив, що організатором змістовної поїздки, учасники якої побувають на кількох локаціях, є Національний інститут стратегічних досліджень, а консульство забезпечує матеріально-технічну підтримку.
– На нашу думку, цей захід має велике значення. Для нас важливо ознайомити вас із законодавством Угорщини про національні меншини. Ви, напевно, знаєте, що стосовно угорської нацменшини в Україні існують певні розбіжності в поглядах, але відрадно, що відбувається конструктивний діалог і поступово ці питання вирішуються. Під час переговорів ми зрозуміли, що українці мало ознайомлені з тим, яким є законодавство щодо нацменшин в Угорщині, як вони живуть, яку державну допомогу отримують. Інше важливе питання – це угорська діаспора. Наш досвід може виявитися корисним для України, і можливо, він стане вам у пригоді, – зазначив дипломат.
З Угорщини привітати групу прибули заступник керівника апарату Національного інституту стратегічних досліджень Ласло Надаші та радник голови Національного інституту стратегічних досліджень, колишній консул Угорщини в Берегові Ендре Саліпскі.
– Національний інститут стратегічних досліджень запросив у навчальну поїздку до Будапешта й міста Печ наукових експертів та представників шести західноукраїнських обласних адміністрацій. Мета цього заходу – презентація національної політики уряду та державного управління Угорщини, а також практики державного управління з питань зв’язків з нацменшинами. Ми побуваємо в парламенті, ознайомимося з роботою парламентського комітету з питань національної єдності. Перед нами виступлять представники уряду Угорщини, які займаються питаннями національної політики. Крім того, ми відвідаємо органи самоврядування української та болгарської національних меншин, а в місті Печ завітаємо в культурні центри та школи хорватів і німців, – повідомив Ласло Надаші.
Організатори поїздки прагнуть показати експертам із Західної України, як працює в Угорщині державна підтримка культурного життя нацменшин, навчальних закладів. Зокрема учасників заходу ознайомлять з українською школою, яка відкрилася в Будапешті у вересні. Організатори мають на меті показати, як Угорщина ставиться до національних меншин, представити її національну політику в Карпатському басейні, розповісти про адміністративне середовище та підтримку, яку Угорщина надає угорцям у сусідніх країнах і загалом у світі.
– Це тижнева навчальна поїздка. 37 її учасників – представники Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Чернівецької, Тернопільської областей, спеціалісти з питань нацменшин обласних адміністрацій тих регіонів України, які межують з Угорщиною та Польщею, з Європейським Союзом, а також науковці університетів, що займаються цією темою, та представники ЗМІ. Слід бачити не лише Будапешт, а й гарні практики регіонів. Печ – прекрасне місто, де живуть представники 11 нацменшин, яких мерія щедро підтримує і поза межами урядових програм. Там є хорватські школа й театр, німецький громадський центр, українське та русинське самоврядування. Тобто місто має, що показати.
У майбутньому плануються ще дві поїздки зазначеної групи. Одна з них до Брюсселя для ознайомлення з інституціями Європейського Союзу та діючими там представництвами Угорщини, а друга – за межі Карпатського басейну, де буде можливість побачити, як Угорщина опікується діаспорою. Організатори мають на меті зробити цю ініціативу безперервним інформаційним проєктом, який сприятиме налагодженню взаємозв’язків.
Українські спеціалісти побачать в Угорщині гарний приклад, отримають не лише поверхневу інформацію, але й глибше ознайомляться з державним управлінням країни, зрозуміють, як працює система. Організатори сподіваються, що, з одного боку, це сприятиме розвитку професійних зв’язків, а з іншого – ці 37 осіб повернуться в Україну з позитивними враженнями і новим досвідом, який зможуть використати в майбутньому.
Заступник директора департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської обласної військової адміністрації Олександр Лях висловив вдячність угорській стороні за таку можливість.
– Політики та фахівці, які займаються забезпеченням прав національних меншин, зможуть ознайомитися з угорською практикою, угорськими законами та життям нацменшин, які там проживають. Це важливо. Як відомо, угорські закони щодо прав національних меншин є найпрогресивнішими в Європі, угорське керівництво дуже ефективно співпрацює з нацменшинами. Група вивчатиме цю практику, і це може допомогти нам у наших євроінтеграційних зусиллях. Я переконаний, що учасники поїздки отримають новий позитивний досвід, який використають у своїй подальшій роботі.
Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися