Соціальний статус може стати ключовим стимулом для повернення українських біженців

Соціальний статус може стати ключовим стимулом для повернення українських біженців

14:05 Грудень 26, 2024

Життя 320 5 хвилин

Magyar

Досвід воєн у Європі свідчить, що значна частина біженців, які виїхали з України, ймовірно, не повернеться додому. Близько половини з них залишиться за кордоном назавжди.

Половина біженців може залишитися за кордоном

Таку оцінку в інтерв’ю для РБК-Україна надав науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк.

„Можна говорити, що близько половини може повернутися, а близько половини — не повернеться,” — зазначив експерт.

За його словами, рішення про повернення залежить від того, як завершиться війна. „Якщо це буде просто замороження конфлікту без серйозних гарантій його непродовження — це одна ситуація. Якщо ж будуть надані серйозні гарантії миру або повернута частина окупованих територій — це зовсім інша перспектива,” — пояснив Позняк.

Експерт також зауважив, що на повернення людей впливатимуть обіцянки інвестицій у відновлення країни. Проте він підкреслив, що нині багато невизначеностей, які стосуються зовнішньої міграції українців.

„Світовий досвід показує, що основна маса тих, хто повертається, робить це у перші роки після завершення війни. Такий тренд спостерігався під час конфліктів у колишній Югославії. Утім, частина біженців із цих країн так і залишилася жити за кордоном,” — додав Позняк.

Повернуться, щоб відновити соціальний статус

Одним із важливих мотивів для повернення біженців в Україну може бути бажання відновити втрачений соціальний статус, а не лише високий рівень заробітків.

Таку думку висловив науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк в інтерв’ю РБК-Україна.

„Частина мігрантів, які цінують свої кар’єрні досягнення в Україні, може повернутися. Це переважно ті, хто мав престижні посади вдома, але за кордоном не завжди може влаштуватися на аналогічну роботу,” — зазначив експерт.

Позняк підкреслив, що більшість мігрантів за кордоном стикаються з простими або низькооплачуваними роботами.

„Відчуття зниження соціального статусу — це серйозний психологічний виклик. Можливість відновити цей статус, навіть за менших доходів, може стати важливим стимулом для повернення,” — додав він.

Експерт також звернув увагу на економічні реалії: заробітки в Україні нижчі, ніж у країнах Євросоюзу, проте й рівень цін в Україні значно нижчий. „Купівельна спроможність — це не те саме, що заробітна плата,” — зазначив він.

Позняк нагадав про загальну закономірність міграційних процесів: чим довше люди залишаються за кордоном, тим менша ймовірність їх повернення. „Це універсальне правило, яке діє у всі часи й у всіх народів,” — підсумував він.

Зовнішня міграція з України: зростання триває

За даними ООН, кількість українських мігрантів протягом третього кварталу 2024 року зросла на майже 200 тисяч осіб. На початку четвертого кварталу цей показник продовжував збільшуватися, досягнувши майже 6,8 мільйона осіб станом на середину жовтня.

Національний банк України (НБУ) прогнозує, що тривала війна та значний дефіцит електроенергії сприятимуть подальшій зовнішній міграції. За оцінками НБУ, до кінця цього року Україну можуть залишити ще близько 500 тисяч громадян.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) також звернув увагу на гуманітарні наслідки тривалого конфлікту. У заяві, приуроченій до третьої річниці російського вторгнення, зазначено, що 6,75 мільйона українських біженців наразі перебувають за кордоном. Крім того, є нові ознаки зростання зовнішньої міграції з України.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня