У Мукачеві відкрилася виставка робіт художника Шандора Зіхермана

У Мукачеві відкрилася виставка робіт художника Шандора Зіхермана

13:06 Квітень 7, 2025

Життя 934 6 хвилин

Magyar

3 квітня в галереї Угорського дому ім. Мігая Мункачі віддали шану пам’яті видатного художника, який своєю творчістю залишив незабутній слід в угорському мистецтві. Цього року визначному діячу монументального живопису та медальєрного мистецтва Шандору Роберту Зіхерману виповнилося б 90 років. Експозиція, що складається з 55 робіт митця, представляє найважливіші етапи його життєвого та творчого шляху.

Шандор Роберт Зіхерман народився 6 квітня 1935 року в Ужгороді. У 1958-му вступив до Львівського інституту, а після першого курсу перевівся в Ленінград (нині Санкт-Петербург), де в 1964-му закінчив вище художнє училище за спеціальністю «Монументальний живопис». Працював у різних містах Радянського Союзу: Москві, Пермі, Ризі, Елісті, Тольятті та Самарі. Був учасником понад 70 персональних виставок малярства, графіки, скульптури, медалей. У 1989 році митець разом з родиною переїхав до Будапешта. Шандор Зіхерман помер у 86-літньому віці наприкінці 2021 року в столиці Угорщини.

На відкритті виставки присутніх привітав директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпої. У своєму виступі він підкреслив: «Для всіх нас важлива творчість, сформована історією, культурою та традиціями нашого краю. У випадку Шандора Зіхермана батьківщина стала визначальним фактором, який вплинув на все життя митця, оскільки він завжди повертався в цей край, щоб творити».

«Картини, малюнки, скульптури живуть, і їхній творець разом з ними, допоки є люди, які ними милуються», – наголосила, виступаючи перед присутніми, дружина митця Зінаїда Зіхерман. Вона зазначила, що її чоловік мав надзвичайно насичений життєвий шлях, адже працював у різних регіонах Радянського Союзу і скрізь залишав слід своїм мистецтвом, але завжди повертався в рідний край оновитися.

«Творчість місцевих художників базується на закарпатських традиціях, традиціях пленерного живопису. Різноманітний і багатий ландшафт та люди, які тут живуть, є для митців невичерпним джерелом натхнення. Народне вбрання, природа, простота побуту постають перед нами в барвистих композиціях. На полотнах, у які творці вкладають власні почуття та індивідуальність, оживають портрети, натюрморти, пейзажі, – констатував під час свого виступу керівник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар. – Шандор Зіхерман мав високий рівень майстерності й водночас постійно експериментував з різними техніками. У нього була особлива здатність уловлювати суть навколишнього світу, використовуючи ці техніки та комбінуючи мотиви».

Відкрив експозицію доцент кафедри образотворчого мистецтва Закарпатської академії мистецтв Аттіла Коприва. За його словами, на виставці представлені роботи, виконані переважно в реалістичному та імпресіоністичному стилях. Серед них є картини, де митець експериментував з абстрактними формами. Водночас художник залишався вірним реалістичним мотивам і формам, з яких черпав натхнення, зазначив куратор виставки. «Шандор Зіхерман створив змістовні роботи, у яких виразив власні почуття. Видно, що він був закоханий у Закарпаття. Водночас художник мав і сенсаційні графічні твори, які характеризуються сміливими виразними лініями. По них можна вчитися. У майбутньому, коли з’явиться можливість, було б добре організувати виставку графіки митця, адже вона є основою прикладного мистецтва, яка свідчить про майстерність художника», – додав Аттіла Коприва.

Друг Шандора Зіхермана, Ласло Ковач, у своєму виступі пригадав спільні подорожі в затишні маленькі села Карпат з чудовими краєвидами, здійснені у 2007–2011 роках. Розповів, що був з художником під час створення багатьох картин і бачив кожен етап їхнього написання.

Роботи, представлені на виставці, показують не лише світ форм і кольорів, а й глибини людської душі, культури та історії. Твори для виставки надали родина Зіхерманів та берегівський колекціонер Ласло Ковач.

Атмосферу відкриття експозиції підкреслила віртуозна гра скрипальки Ліани Прицької.

Виставка робіт Шандора Зіхермана триватиме до 1 травня. Оглянути роботи можна в робочі дні з 9:00 до 17:00, а у вихідні за попереднім узгодженням (по тел.: +380 50 555 28 95).

(CsA/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня