У Чернівцях відкрилась унікальна виставка геніального угорського митця Мікши Ровта
У Чернівецькому художньому музеї відкрилася виставка вітражів угорського майстра Мікши Ровта «Забарвлене сонячне світло», інформують видання «Чернівецький промінь» і «Молодий буковинець».
На виставці представлені унікальні фотографії вітражів, які створив майстер. Окрім власних творів, які були виготовлені Мікшею Ровтом, виставлені й спогади про співпрацю митця з видатними художниками того часу.
Більшість оригінальних робіт майстерні Мікши наразі розташовані на різних будівлях Угорщини й інших країн.
Деякі з робіт можна побачити лише завдяки виставці, адже вони були знищені під час Другої світової війни. На виставці представлені сучасні та давні світлини вітражів та ескізів до них, які створював митець у стилі модерн.
За словами генерального консула Угорщини у м. Ужгород Йожефа Бугайла, на виставці представлені вітражі, які були закриті від очей загалу.
«У багатьох країнах світу є вітражі, які були виготовлені у майстерні Мікши Ровта. Привезти сюди угорський парламент просто неможливо. Тому це унікальна нагода побачити вітражі Мікши Ровта», – каже Йожеф Бугайла.
За словами директорки Чернівецького художнього музею Інни Кіцул на виставці представлено близько 70 робіт. «Це єдине приміщення серед українських міст, де побувала виставка, в якій помістилися усі роботи. Ми розглядаючи роботи Мікши Ровта і наші вітражі побачили щось подібне. Тому хотілося би дійсно дослідити походження наших вітражів і, може, дійсно вони зроблені у художній майстерні Мікши Ровта», – сказала Інна Кіцул.
Як відомо, художник Мікша Ровт (1865–1944 рр.) був найвидатнішою постаттю майстерності розпису по склу та вітражного мистецтва в Угорщині.
Художник народився в сім’ї Жигмонда Рота (Roth Zsigmond) і Марії Дуллер (Duller Mária). Свою майстерність Микша, можливo, успадкував від батька і діда, які теж були художниками по склу. Займатися мозаїчним мистецтвом сам Мікша почав з 1897 року. Вивчав майстерність спочатку у сімейній майстерні, згодом відправився за кордон.
Свої роботи спочатку створював роботи в стилі історизму, потім захопився стилями сецесіон і арт-деко.
Власне підприємство розпису по склу художник відкрив у 1885 році в єврейському кварталі на вулиці Дохань (Dohány utca). Після цього його майстерня переїжджала ще два рази, аж поки в 1911 році не розмістилася в будинку №26 на невеликій пештській вуличці Nefelejcs utca (Незабудка), недалеко від Східного вокзалу. На вивісці майстерні значилося: «Художня майстерня розпису по склу та вітражного мистецтва Мікши Ровта, художника при імператорському і королівському дворі».
Майстерня успішно працювала аж до 1939 року. Той же напис викарбувано на вході і сьогодні, тільки тепер тут знаходиться будинок-музей геніального художника.
До речі, виставка геніального художника триватиме до 9 лютого включно.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися