Товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса: зимова виставка та вручення премії

Товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса: зимова виставка та вручення премії

15:59 Грудень 22, 2020

Життя 4879 9 хвилин

Magyar

Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса традиційно щороку в грудні організовує зимову виставку. Цьогоріч, з огляду на епідемію коронавірусу, урочисте відкриття експозиції та вручення премій відбулося у вузькому колі.

Присутні вшанували пам’ять художника Дьордя Бенка, який нещодавно помер. Митець народився в 1947 році в м. Берегово. З 1973 року був постійним учасником індивідуальних та колективних виставок. З 1990 року – член та один із засновників Товариства угорських митців Закарпаття ім. І. Ревеса. Брав активну участь у розвитку закарпатської культури та мистецтва. Протягом 2002 – 2015 років був викладачем Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ. «Художник з філософсько-аналітичним мисленням. На його полотнах одночасно присутні реальний і уявний світи, матеріал реального життя та фантазія. У його роботах м’які пластичні форми, безперервні контурні лінії, приглушені матові тони переплітаються з яскравими кольорами, виразними формами, іноді у конфронтації контрастні кольори», – писав про нього Д. Приходько. На виставці експоновано дві незавершені роботи художника. Також хвилиною мовчання вшанували пам’ять Марії Балог, реставратора Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая, яка очолювала реставраційний відділ закладу понад 15 років.

Премію, засновану Товариством угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса спільно з Генеральним консульством Угорщини у м. Ужгород та Товариством угорської культури Закарпаття, особам та митцям, які активно підтримують та розвивають нашу культуру і роботу товариства угорських митців Закарпаття, цьогоріч вручили вже вшосте. У 2020 році премію ім. Імре Ревеса також отримали двоє – художник, який активно займається творчою діяльністю, і меценат, що підтримує мистецтво. Один із них – художник Іван Амбруш, член та засновник Товариства угорських митців Закарпаття ім. І. Ревеса, самоук. Серед його наставників – Йосип Бокшай, Гаврило Глюк, Золтан Шолтес. Із середини 60-х років він долучався до пленерів закарпатських та угорських художників. Його пейзажі, натюрморти, інтер’єри та фігурні композиції демонструються на численних персональних та групових виставках у рідному краї та за кордоном з 1954 року. З огляду на поважний вік 91-річного художника, він не був присутній на заході, нагороду передали через його брата.

Другий нагороджений – поет Ласло Варі Фабіан, голова Закарпатської письменницької групи Угорської асоціації письменників, котрому премію вручили особисто. Поет, етнограф та перекладач народився в 1951 році в селищі Вилок. Після закінчення навчання у місцевій школі, середню освіту здобув у 1968 році у Виноградівській школі з угорською мовою навчання. Того ж року він успішно вступив на кафедру угорської філології Ужгородського державного університету, який закінчив у 1978 році. В Ужгороді він став членом студії Forrás («Джерело»), яка діяла під керівництвом Вілмоша Ковача. Один із засновників Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), протягом 1992 – 1996 років – один із заступників голови організації. Між 1994-м та 1998-м роками – очолює Берегівський районний осередок ТУКЗ-КМКС.  Із 2001 року – член Угорської асоціації письменників. Зараз очолює Закарпатську письменницьку групу Угорської асоціації письменників, редакційну колегію журналу «Együtt» (Спільно), живе і працює у с. Вари Берегівського району.

Нагороду, яка містить бронзову медаль, створену за ескізом художника Франциска Ерфана, грамоту та одноразову символічну грошову премію вручили Генеральний консул Угорщини у м. Ужгород Йожеф Бугайла, секретар з питань культури ТУКЗ-КМКС Ласло Молнар та голова Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса Агнеш Кулін.

Цього року Товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса вже вдруге оголосило конкурс на стипендію серед закарпатських та митців закарпатського походження  – майстрів образотворчого та прикладного мистецтва, котрим до жовтня не виповнилося 30-ти років. У 2020 році її отримав Чаба Куташі із с. Пийтерфолво. Він народився у 1998 році у м. Виноградів. Незабаром після початку навчання у Пийтерфолвівській школі батьки записали його на гурток малювання.  За рекомендацією своїх вчителів у 10-річному віці вступив до Пийтерфолвівської школи мистецтв, а після здобуття середньої освіти став абітурієнтом Ужгородського коледжу мистецтв ім. Адальберта Ерделі. В той рік вступити не вдалося, але наступного знову спробував і успішно. Після закінчення коледжу з 2018 року навчався в Закарпатській академії мистецтв. «Здебільшого я намагаюся творити в реалістичному стилі, але імпресіонізм мені теж близький. Думаю, я трохи не відповідаю закарпатському живопису. Поки більшість намагається представити пейзаж та різні його аспекти, я волію уважно вивчати людину, яка живе в рідному краї», – зазначає про себе митець у своїй Арс Поетиці. Після презентації молодого художника грамоту йому вручили Агнеш Кулін та минулорічна стипендіатка Олівія Жіго.

Після церемонії нагородження очільниця Товариства угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса Агнеш Кулін підбила підсумки роботи організації за рік. Зокрема, розповіла про труднощі, спричинені епідемією коронавірусу, відміну виставок та мистецьких заходів, а також про нові ініціативи, які вдалося втілити цього року. Очільниця також розповіла про нові проєкти Товариства угорських митців Закарпаття, яке відзначає своє 30-річчя. Це, зокрема, онлайн-екскурсії та симпозіум, організований спільно з Літературним товариством ім. Вілмоша Ковача під назвою «Малюнок у словах» -– слова на картинах та картини у словах. А. Кулін також подякувала угорським і закарпатським організаціям та установам за сталу підтримку.

«Зимова виставка» у залах Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая діятиме до 18 січня. У чотирьох залах експоновані роботи 24 митців: у першій – картини, виконані в традиціях закарпатської школи живопису, у другій – абстрактні та робота Василя Габди, у третій – меланхолічні картини, в четвертій –  графічні та декоративні, різні ілюстрації емблеми Товариства угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса, а також скульптури Ендре Гіді молодшого.

Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня