У Генконсульстві Угорщини в Ужгороді відкрили виставку картин Гаврила Глюка

У Генконсульстві Угорщини в Ужгороді відкрили виставку картин Гаврила Глюка

19:56 Січень 29, 2022

Життя 4784 7 хвилин

Magyar

У стінах Генерального консульства Угорщини в місті Ужгороді відкрили виставку картин Гаврила Глюка, приурочену 110-річчю від дня народження художника. Глядачі можуть побачити роботи з різних етапів творчості живописця.

Присутніх привітала консул Едіна Альбертне Шімон, а відтак передала слово Генеральному консулу Йожефу Бачкаї. «Для нас завжди велика честь представляти творчість закарпатських художників у стінах Генконсульства, адже ознайомлення відвідувачів з унікальним мистецьким світом Закарпаття входить до наших культурних дипломатичних обов’язків і ми завжди раді виконувати цю місію», – наголосив дипломат.

«Сьогоднішня подія – ще одне свідчення того, що Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді, зокрема виконуючи важливу культурну місію, намагається сприяти кращому взаєморозумінню між нашими народами, націями. Це особливо потрібно зараз», – наголосив Генеральний консул і висловив сподівання, що відносини між Угорщиною та Україною в новому році стануть сприятливими для обох сторін.

«Цього разу хочемо віддати належне творчості видатного художника, якому навесні виповнилося б 110 років. У житті та мистецтві Гаврила Глюка відображена нелегка доля закарпатських угорців. Його творчість визначало багатонаціональне буття, адже в душі він був насамперед угорцем, і це завжди знаходило відгук у його творах», – зауважив Йожеф Бачкаї.

Значною віхою у творчості митця стало його нагородження в 1958 році срібною медаллю на Всесвітній виставці в Брюсселі за картину «Лісоруби». Таким чином художник прославив закарпатський живопис на світовому рівні. Присутні на відкритті виставки мали можливість роздивитися, навіть потримати в руках цю медаль. Проте радянська культурна політика відзначила це із запізненням: лише в 1963 році 51-річному митцю було присвоєно звання «Заслужений діяч мистецтв».

– Окрім живопису, Гаврила Глюка приваблювала також графічна творчість, краса ліній. Його мистецтво вирізнялося майстерністю, вишуканістю, смаком, смиренням і любов’ю до праці, – сказав Йожеф Бачкаї й подякував нащадкам художника, родині Гомокі, за те, що вони надали роботи Генконсульству для організації виставки.

Голова Закарпатської облдержадміністрації Віктор Микита після відзначення творчості художника подякував Генеральному консулу за роботу, проведену для представлення робіт Гаврила Глюка: «Така культурно-мистецька співпраця зміцнює добросусідство та сприяє розвитку українсько-угорських відносин у цей період, який не можна назвати простим».

Заступниця голови Закарпатської обласної ради Адріана Сушко поділилася з присутніми своїм особистим досвідом: «Гаврило Глюк був першим закарпатським художником, з творчістю якого я познайомилася ще в ранньому віці. Його донька Валентина Гаврилівна була моєю вчителькою музики, вона багато розповідала про свого батька, і я бачила його картини ще дитиною».

Франциск Ерфан, директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая, був особисто знайомим з Гаврилом Глюком, надзвичайно скромною людиною з трагічною долею. Ми дізналися, що художник навчався у Вищій школі образотворчих мистецтв у Будапешті, але через єврейський закон не зміг його закінчити, а потім був змушений покинути місто. Брав участь у Сталінградській битві. У 1945 році став членом Спілки художників Молдавії. Коли в 1947-му завдяки Міжнародному Червоному Хресту переїхав до нашого краю, то був уже зрілим художником. У мистецтві Гаврила Глюка в роки життя на Закарпатті розпочалася нова сторінка. Відтоді на нього впливала творчість Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі. Він не тільки продовжив традиції великих попередників, а й посприяв їхньому розвитку своїм особливим мистецтвом.

Борис Кузьма, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, оцінив кар’єру і творчість живописця та графіка з професійної точки зору.

«Мистецтво є тим чинником, що об’єднує людей, руйнує кордони, лікує хвороби, а це так потрібно в наш час. Мистецтво – унікальна вакцина, яка дає всім нам можливість радіти життю, насолоджуватися ним і людськими стосунками. Видатним представником такого мистецтва є Гаврило Глюк, котрий своїм життям довів, що в першу чергу треба бути скромним, любити свою справу, свою батьківщину і свій народ. Це ми бачимо в його роботах», – зазначив Борис Кузьма й запросив усіх відвідати Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая, де експонується чимало картин митця.

У відкритті виставки взяв участь і зять художника Йосип Гомокі, який від імені родини Гомокі подякував Генеральному консульству за виставку.

Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня