Виставка виробів із бісеру та медових пряників відбулася у Саловці

Виставка виробів із бісеру та медових пряників відбулася у Саловці

13:48 Травень 3, 2023

Життя 1640 6 хвилин

Magyar

Експозицію своїх робіт організували члени гуртка бісероплетіння та виготовлення медових пряників Будинку культури села Саловка, що на Ужгородщині. Гуртки місцеві створили, долучившись до відповідної програми угорського Національного інституту культури, й один із них (гурток із виготовлення медових пряників) своєю творчістю здобув перемогу в рамках заходів до Дня угорської культури.

Керівниця гуртків, очільниця Будинку культури села Саловка та місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Марія Галас-Ковач кореспонденту нашого видання повідомила: «Ми долучилися до гурткової програми Національного інституту культури у 2021 році. Тоді на цю можливість нашу увагу звернули керівники районного осередку ТУКЗ-КМКС та Об’єднання «Закарпатський народний інститут». Спочатку ми із групою з п’яти осіб створили гурток вишивання, адже традиція вишивки ще жива в нашому селі. І хоча вишиванням ми займалися вже не перший рік, але завдяки професійній програмі вивчили чимало нового. До прикладу, вивчили техніку мереживної вишивки, яка раніше була поширена в Саловці, але згодом забута».

Щодо виставки Марія Галас-Ковач повідомила, що жінки, котрі раніше вивчали техніки вишивання, згодом знайшли покликання у бісеропленні, відтак, у листопаді минулого року долучилися до гурткового курсу та пройшли 30-годинне навчання на основі завантажених з інтернету відеоуроків.

Старту курсу навчання з виготовлення медових пряників завдячують Єві Раті, котра раніше вже займалася цією справою. До неї долучилися й інші зацікавлені, заняття проводили на кухні в пані Єви. «Ми виготовляли пряники на Різдво і раніше, але так глибоко занурилися в це ремесло лише завдяки майстриням Манні Кадар та Еніке Буйдосш, які були викладачками онлайн-курсу. Окрім заздалегідь підготовлених навчальних відео, ми також мали можливість ставити запитання безпосередньо майстриням під час онлайн-зустрічей, і ми дуже вдячні за допомогу», – розповідає керівниця гуртка Марія Галас-Ковач.

Цього року композиція з медових пряників, на створення якої учасниць гуртка надихнула національна молитва угорців, мала великий успіх у конкурсі, ініційованому угорським Національним інститутом культури з нагоди 200-річчя написання угорського національного гімну. З-поміж трьох тисяч гуртків Карпатського басейну, на конкурс подали заявки більше сотні, а виріб салівчанок увійшов до п’ятнадцяти призерів. У зв’язку з цим їх запросили у Лакітелек, на урочисту церемонію нагородження, куди поїхали всі п’ятеро учасниць гуртка. В якості призу можна було отримати набір для рукоділля, вони обрали макраме.

На урочистому відкритті виставки присутніх привітала керівниця гуртків Марія Галас-Ковач. Депутат Ужгородської райради, керівник управління Ужгородського церковного округу Закарпатської реформатської церкви Йожеф Баторі наголосив на важливості збереження та передачі традицій, на ролі гуртків, а також подякував ініціаторам та членкиням.

Староста села Шандор Біров, у свою чергу, також висловив вдячність майстриням за роботу. «Велика подяка за вашу роботу, яка приносить радість усім нам. Водночас ви прославили Саловку і за межами країни», – підкреслив староста, акцентувавши на ролі засновниці та координаторки Марії Галас-Ковач, а також на професійності та ентузіазмі Єви Раті.

Відтак на сцені з народними піснями і танцями виступили вихованці Будинку культури. А місцевий жіночий хор «Розмарінг» із 15-річною історією виконав в’язанку народних пісень, записаних у селі.

Учасниці гуртків – Анжеліка Шовш, Мелінда Галас, Єва Раті, Ілона Оттян, а також Діана Біров, Еріка Койса, Єлизавета Шомоді, Єлизавета Шовш та Ірина Шовш – отримали від Марії Галас-Ковач пам’ятні грамоти. Відтак присутні оглянули виставку робіт гуртківців. Майстрині провели екскурсію для зацікавлених, пояснюючи деталі виготовлення виробів.

Єва Раті розповіла, що займається випічкою тортів уже давно, але хотіла вивчити вже і щось нове. Вона з радістю запропонувала свою кухню для проведення занять, відтак п’ятеро гуртківців провели разом чудові пів року. Спершу виникали певні труднощі, як і у дітей на початку навчання в школі, але потім усі пристосувалися, виклалися на повну, про що свідчить і їхня пряникова композиція, яка отримала нагороду.

Марія Галас-Ковач насамкінець повідомила, що наступного року в рамках гурткових занять місцеві жінки планують познайомитися ближче із технікою виготовлення макраме, свічок, а ті, котрі виготовляли пряники, тепер займатимуться бісероплетінням.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня