Угорський науковець Ференц Крауш - один із лауреатів Нобелівської премії з фізики

Угорський науковець Ференц Крауш - один із лауреатів Нобелівської премії з фізики

12:23 Жовтень 4, 2023

Життя 2945 4 хвилини

Magyar

У 2023 році угорський фізик і його колеги отримали престижну нагороду за дослідження аттосекундних світлових імпульсів.

Нобелівський комітет назвав лауреатів премії з фізики – П’єр Агостіні, Ференц Крауш та Енн Л’ульє. Нагороду вручили за експериментальні методи вивчення динаміки електронів у матерії.

Ференц Крауш нині живе в Німеччині. Разом зі своїми колегами він отримав нагороду «за експериментальні методи, що генерують аттосекундні імпульси світла для вивчення динаміки електронів в речовині».

У повідомленні пресслужби Фонду Нобеля відзначається, що робота цих вчених дала нові інструменти для дослідження світу електронів всередині атомів і молекул. Вони показали, як створюються надзвичайно короткі імпульси світла, які можна використовувати для вимірювання швидких процесів, в котрих електрони рухаються або змінюють енергію. Завдяки цьому стало можливим дослідження процесів, які є настільки швидкими, що їх раніше не могли відстежити.

П’єр Агостіні – співробітник Університету Огайо, 65-річна француженка Енн Л’ульє – професорка ядерної фізики в Лундському університеті. 61-річний Ференц Крауш – директор Інституту квантової оптики ім. Макса Планка в Мюнхені, керівник кафедри експериментальної фізики в Університеті Людвіга Максиміліана, член-кореспондент Академії наук Угорщини. У 2001 році Краус і його колеги першими виміряли аттосекундні світлові імпульси.

Ференц Крауш і його колеги-дослідники перебували в списку кандидатів на Нобелівську премію з 2015 року.

Застосування аттосекундної фізики лежить в основі аттосекундної хімії, за допомогою якої створюються матеріали на основі локалізації електронів, крім того, може використовуватися в біохімії для визначення молекулярних функцій тканин. Енн Л’ульє, спілкуючись із пресою щодо застосування нової науки, зазначила, що аттосекундні лазери використовуються на практиці, наприклад, у напівпровідниковій промисловості та у виробництві мікрочіпів.

В Угорщині дослідження надшвидкого імпульсного лазера зараз проводяться в центрі лазерних досліджень ELI-ALPS у м. Сегед.

Нагадаємо, Нобелівську премію 2023 року в галузі фізіології та медицини отримали вчена з Угорщини Каталін Каріко та імунолог зі США Дрю Вайсман. Відкриття двох нобелівських лауреатів мали вирішальне значення для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, що розпочалася на початку 2020 року.

Дослідження вчених сприяло розробці ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня