Документальний фільм про реконструкцію колишньої Берегівської синагоги показали і в Мукачеві

Документальний фільм про реконструкцію колишньої Берегівської синагоги показали і в Мукачеві

13:00 Лютий 9, 2024

Життя 1970 4 хвилини

Magyar

Услід за Береговом та Ужгородом документальний фільм «Серце Берегова» про заплановану реставрацію будівлі колишньої синагоги, яка нині функціонує як Будинок культури, 6 лютого представили і в Мукачеві.

Присутніх на показі, який відбувся у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі, привітала консул Угорщини в Ужгороді Едіна Альбертне Шімон. «Берегівський міський Будинок культури, колишня синагога, побудований в 1883 році, а потім перебудований в 1969 році, є однією з визначних будівель головної площі міста, а також одним із видатних символів цього багатоетнічного та багатоконфесійного регіону, який жив у мирі та злагоді протягом століть», – нагадала дипломат. Роботи з реконструкції в Берегові 18 лютого 2022 року анонсував заступник міністра закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр як спільний проєкт України та Угорщини. Однак через кілька днів, 24 лютого 2022 року, все змінилося, не могло бути й мови про ремонт чи будівництво. Проте життя, хоча й у не звичному руслі, продовжується, потрібно дивитися в майбутнє, чи то мова йде про освіту, культуру, збереження традицій, чи про спільні перспективні проєкти, зазначила консул. Проєкт із реконструкції Будинку культури Берегова не канув у Лету, адже Угорщина не зупинила і його, більше того, разом із кількома новими повним ходом продовжує роботу на Закарпатті та в інших регіонах України.

«Плани готові, настав час будувати. Сподіваємося, що війна скоро закінчиться, і будівля колишньої синагоги, яка буде реставрована та розширена, стане одним із визначальних культурних символів України, реалізованих у рамках українсько-угорської співпраці», – наголосила дипломат.

У зв’язку з реконструкцією першими стан будівлі вивчили фахівці, котрі й окреслили першочергові завдання щодо збереження споруди. На основі інтерв’ю професіоналів, які беруть участь у проєкті, співробітники телеканалу TV21 Унґвар – Бейло Балла, Томаш Берецкі, Камілла Дебрецені, Мігай Дебрецені, Мігай Дебрецені молодший, Шандор Коцавер, Ільдико Молнар та Томас Ваш – створили документальний фільм «Серце Берегова». 50-хвилинна стрічка знайомить глядачів з історією євреїв міста та колишньої синагоги, а також із детальними планами перетворення будівлі на культурний центр. Зокрема, коли будівля знову засяє своєю вишуканістю після того, як із неї демонтують бетонний саркофаг, побудований навколо неї в 1960-х роках. Згідно з планами, проєкт, який фінансується урядом Угорщини, стане однією з наймасштабніших культурних інвестицій десятиліття в краї.

(lexi/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня