Місцеві осередки ТУКЗ-КМКС проводять чергові загальні збори

Місцеві осередки ТУКЗ-КМКС проводять чергові загальні збори

17:20 Березень 14, 2024

Життя 544 14 хвилин

Magyar

Загальні збори місцевих осередків Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) проводяться в контексті 35-річчя заснування організації.

Місцевий осередок села Дерцен на Мукачівщині зібрався на засідання 10 березня. Спершу про роботу організації прозвітувала виконувачка обов’язків голови Єва Іван. За її словами, минулий рік був сповнений складнощів для всіх, кількість членів Товариства постійно зменшувалася і наразі становить 239 осіб. Незважаючи на це, осередок продовжував свою діяльність. Місцеві мешканці, зокрема, долучилися до благодійної акції «Хліб угорців», у рамках якої зібрали 11 тисяч кілограмів пшениці. Єва Іван також із гордістю пригадала, як була присутня під час застування Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді 35 років тому, що вважає цінним. За її словами, поставлена мета відтоді залишається незмінною – діяти в інтересах закарпатських угорців.

Присутній на зборах очільник Мукачівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Ґейза Ґулачі поінформував про зміни в процедурі отримання грантової підтримки на придбання навчальних засобів, яка стартує 3 квітня. Відтак запропонував місцевому осередку вшанувати пам’ять відомого уродженця села, поета Ґейзи Фодора, котрий нещодавно пішов у засвіти. Ґейза Ґулачі також запевнив, що посприяє з виготовленням гідної для поета надгробної плити.

До загальних зборів долучилася й депутатка облради Єлизавета Біров, котра відповіла на запитання про отримання допомоги на медичний догляд.

Голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін узяв участь у всіх зборах місцевих осередків, які проводилися в районі. Він, зокрема, поінформував про роботу обласної організації, її інституцій, про ситуацію в Україні, важливість гуманітарної допомоги Угорщини та її точку зору щодо війни.

У селі Гать очільниця місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Аґота Левринц у звіті про роботу Товариства зазначила, що війна об’єднала місцевих фермерів, які залишилися вдома. Селяни відзначили національні свята, зокрема День національної єдності угорців, ушанували пам’ять гатівчан – жертв так званих «маленьких робіт», а також разом із керівництвом села організували адвентські приготування. Із села Гать було обрано двох депутатів від «КМКС» – Іштвана Локіту (в районну раду) та Арнольда Геє (у раду Берегівської міської територіальної громади). Зокрема за їхнього сприяння в центрі села й на території садочка відкрили дитячі майданчики, а на кладовищі створили ділянку для збору сміття. У планах – упорядкування центральної площі. За підтримки місцевої організації селяни долучилися до акції «Хліб угорців», одержали грантову допомогу з Угорщини. Крім того, у рамках відповідної програми ТУКЗ-КМКС допомогу на медичний догляд отримали двоє хворих – один після операції на серці, другий після хіміотерапії. Насамкінець Аґота Левринц розповіла про плани на нинішній рік.

Заступник голови Берегівської РВА Іштван Локіта, у свою чергу, поінформував про останні проєкти розвитку, які були реалізовані в селі. Відповідаючи на запитання, він також повідомив присутніх про зміни умов перебування в прикордонній смузі, зазначивши, що запросити обов’язкову довідку можна й онлайн.

Староста села Гать Іштван Лізак розповів про роботу, виконану спільно з місцевим осередком ТУКЗ-КМКС, адже в нинішній ситуації дуже важливим є об’єднання зусиль.

У селі Гут про діяльність Товариства протягом минулого року прозвітував голова місцевого осередку Ласло Переш. Зокрема він повідомив, що наразі в організації нараховується 193 членів. На жаль, близько 40% місцевих жителів виїхали за кордон, але є ймовірність, що більшість із них повернеться, коли ситуація зміниться на краще.

Завдяки допомозі Угорщини та Товариства угорської культури Закарпаття в населеному пункті відремонтували школу, дитячий садок, замінили дах на церкві, створили Парк імені святого Іштвана. 12 мешканців села Гут долучилися до благодійної акції «Хліб угорців», тож на зборах їм вручили пам’ятні грамоти. Місцевий осередок організовував заходи з нагоди національних і церковних свят, екскурсію в Меморіальний парк села Чома для дітей, спортивні змагання для молоді Великобийганьської територіальної громади за підтримки підприємців. У рамках відповідної програми ТУКЗ-КМКС допомогу на медичний догляд отримали 10 мешканців села Гут.

Один із членів організації подякував ТУКЗ-КМКС за матеріальну підтримку на операцію дружини, а відтак попросив Божого благословення на кожного, хто своєю роботою долучається до реалізації програми.

Після цього присутні обговорили і схвалили перелік заходів організації, запланованих на 2024 рік.

Загальні збори місцевого осередку села Бене відбулися в стінах будинку культури. Очільник організації Ласло Молнар повідомив, що, попри складні обставини, Товариство намагалося проводити всі важливі для угорців заходи та відзначати пам’ятні дати. На засіданні був присутній Іштван Вінце, заступник голови Берегівської ОТГ, колишній сільський голова. За його словами, російська агресія, яка почалась у 2022 році, наклала відбиток на розвиток територіальної громади, зокрема й села Бене. Водночас місцеві мешканці, користуючись можливостями, намагаються реалізувати деякі проєкти зі спільним фінансуванням. Присутні на загальних зборах одноголосно схвалили роботу організації за минулий рік. Після заходу Ласло Молнар представив книжку Дюли Монуша й Фердинанда Серені «Сьогодення і минуле села Бене», яка була опублікована в 1934 році та перевидана у 2023-му.

У селі Яноші члени місцевого осередку зібралися в стінах місцевої школи. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв війни, а також заступника голови ТУКЗ-КМКС Йосипа Борто. Після цього зі звітом про роботу організації за минулий рік виступила голова місцевого осередку Вікторія Ворчак-Єнеї. Вона, зокрема, поінформувала про кількість членів Товариства, про подані в навчальних закладах заявки на отримання освітньо-виховної грантової допомоги, про підтримку, надану місцевим мешканцям у рамках програми ТУКЗ-КМКС на медичний догляд, а також про заходи, проведені протягом минулого року. Відтак очільниця місцевого осередку запропонувала віддати пожертви членів Товариства на лікування 15-річної місцевої дівчини Емілії Кочанскі, яка хворіє на рак. Присутні підтримали цю ініціативу.

До заходу долучилась і староста сіл Яноші та Балажер Єлизавета Бакош. Вона доповіла про поточну й перспективну діяльність населених пунктів, зокрема про два будинки панахиди, які незабаром будуть створені.

У Мужієві загальні збори місцевого осередку ТУКЗ-КМКС відбулися в приміщенні середньої школи. Під час звіту про роботу за минулий рік очільниця організації Еріка Якоб наголосила, що, незважаючи на складну ситуацію, місцевий осередок провів чимало культурних заходів. Наймасштабнішою подією стало відкриття будинку-музею в Мужієві, тож очільниця осередку подякувала всім, хто долучився до реалізації цього проєкту. Наразі в організації 398 членів. На жаль, це менше порівняно з попередніми роками, але зменшення не суттєве. Еріка Якоб наголосила на важливості співпраці та об’єднання сил, завдяки чому на користь місцевої громади вдалося реалізувати чимало заходів.

Заступник голови Берегівської територіальної громади Іштван Вінце поінформував присутніх про актуальні питання громади. Зокрема він зазначив, що тимчасово, допоки не призначать нового, узяв на себе обов’язки старости Мужієва. На зборах ішлося й про облаштування в селі будинку панахиди, а також про розвиток інфраструктури населеного пункту. На жаль, під час війни на такі потреби кошти витрачати не можна, оскільки в першу чергу слід забезпечувати військові видатки.

Після виступів присутні мали можливість поставити свої запитання та отримати на них відповіді.

Місцевий осередок ТУКЗ-КМКС села Шаланки Виноградівського району провів засідання в стінах відкритого восени будинку-музею. На початку присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих на війні, а також Йосипа Борто, колишнього заступника голови обласної організації Товариства угорської культури Закарпаття, ексочільника Виноградівського районного осередку ТУКЗ-КМКС та фракції «КМКС» в обласній раді.

Голова місцевого осередку Єва Калинич повідомила, що наразі організація налічує 580 членів. У зв’язку з війною Товариство провело менше заходів, проте завдяки успішному грантовому проєкту ТУКЗ-КМКС у селі вдалося відкрити будинок-музей. До його облаштування долучилося багато місцевих мешканців, і пропозиції продовжують надходити й досі. У планах подальші ремонти, зокрема офісу КМКС. Відтак Єва Калинич поінформувала про допомогу, надану місцевим мешканцям, а також іншу грантову підтримку.

Виконувач обов’язків заступника голови Виноградівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Золтан Кудрон, у свою чергу, зазначив, що цьогоріч виповнюється 35 років з моменту застування організації. Він також наголосив на обсягах і важливості допомоги, яку Угорщина надає Україні. Пригадав і останній візит міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петера Сійярто на Закарпаття. Золтан Кудрон відзначив, що голова Закарпатської ОВА позитивно ставиться до угорської громади краю. Зокрема, відповідно до прохання депутатки обласної ради Юдіти Петеї, надає підтримку закарпатським угорським підприємцям, які потрапляють у скрутну ситуацію. Ішлося на зборах і про нові проблеми, наприклад, про те, що місцеві фермери, котрі працюють у прикордонні, повинні просити дозвіл у Державної прикордонної служби для роботи на своїх земельних ділянках. Золтан Кудрон повідомив, що наразі 400 угорців із Закарпаття воюють на фронті разом із представниками інших національностей. А відтак, підсумувавши розвиток політичних подій у світі, висловив сподівання, що війна завершиться вже цього року.

У Верхньотисянському регіоні відбулися загальні збори місцевих осередків у Рахові та Богдані. Очільники організації повідомили про заходи, проведені протягом минулого року, та проблемні питання угорської діаспори. Наразі на життя громади негативний вплив має передусім воєнна ситуація.

До зборів долучився й голова Верхньотисянського регіонального осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шарі. Він подякував очільникам місцевих осередків організації, які протягом 35 років працювали над об’єднанням угорської громади, а також закликав їх продовжувати працювати в цьому напрямі, берегти навчальні заклади, садочки, створені за цей час. Йожеф Шарі висловив сподівання на кращі часи, коли буде можливість повернутися до мирного життя громади та її розвитку.

IÉ, BZS, TV21 Ungvár, EV, LM, SJ/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня