Заява 34-их загальних зборів ТУКЗ-КМКС

Заява 34-их загальних зборів ТУКЗ-КМКС

10:58 Квітень 14, 2024

Життя 695 4 хвилини

Magyar

Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) було засноване 26 лютого 1989 року в Ужгороді як громадська організація із захисту культурних, політичних і соціальних інтересів угорської громади Закарпаття. Ми з гордістю можемо стверджувати, що ТУКЗ-КМКС – не тільки найстаріша організація, зареєстрована в незалежній Україні, а й продовжує функціонувати та діє відповідно до своїх цілей і через тридцять п’ять років після свого заснування. На сьогодні вона стала впливовою політичною силою на Закарпатті, з нею рахуються і представники влади.

ТУКЗ-КМКС послідовно піднімало свій голос за повне забезпечення прав угорців в Україні. Товариство завжди протестувало проти звуження освітніх та мовних прав меншин. Водночас привітало закон, прийнятий Верховною Радою України у грудні 2023 року, який окреслив позитивні зміни щодо прав нацменшин. Деякі положення закону можна вважати перспективними, оскільки вони відновлюють частину мовних прав, які раніше мала угорська меншина, зокрема, у сфері освіти, виготовленні та розповсюдженні друкованої продукції та використання ЗМІ. Водночас мусимо констатувати, що прийнятий закон і надалі не дозволяє використання мов національних меншин на рівні вищих адміністративних одиниць (району, області). Закон і надалі не відповідає всім рекомендаціям Венеціанської комісії, не забезпечує права меншин, гарантовані Конституцією та іншими міжнародними документами, і не відновлює в повному обсязі раніше існуючі права меншин.

Сподіваючись, що ці зміни до закону – це лише перші кроки у процесі відновлення повного спектру прав, які раніше мали закарпатські угорці, ТУКЗ-КМКС і надалі підтримує інтеграцію України в ЄС. Надзвичайно важливо, щоби в процесі гармонізації євроінтеграційних правових норм були повною мірою забезпечені права меншин, зокрема закарпатським угорцям на практиці були повернуті гарантовані Конституцією права. Ми бажаємо, щоб Україна стала європейською, демократичною правовою державою, в якій поважаються права людини та націй.

Наша організація неодноразово зверталася до влади з приводу скасування дозволів на перебування у прикордонній зоні для громадян України, які там постійно проживають і працюють. Ми вважаємо, що запроваджене положення, яке стосується десятків тисяч людей, порушує та обмежує право на вільне пересування, гарантоване конституцією, і негативно впливає на економіку країни.

Незважаючи на воєнні умови, закарпатська угорська громада хоче зберегтися на батьківщині та непохитно вірить у настання миру.

Ми вдячні уряду та громадянам Угорщини, а також закордонним угорським громадам за їхню солідарність та підтримку, якими вони зробили великий внесок у виживання зруйнованої війною України, біженців та закарпатських угорців.

13 квітня 2024 р.

м. Берегово

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня