Замість міжнародного фестивалю різників – закарпатський день забою свиней
Через пандемію цього року не відбувся і міжнародний фестиваль різників у селі Геча – у традиційній формі. Однак, із дотриманням чинних правил карантину, Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) 30 січня провело дещо скромніший, менш масштабний день забою свиней у селі Чома.
Участь у заході взяли 7 команд, у кожній щонайбільше 20 осіб. Різники прибули рано-вранці, аби розібрати туші.
За словами Ласло Молнара, секретаря з питань культури ТУКЗ-КМКС, підготовку до дійства розпочали ще напередодні, коли встановили намети, газові балони, посуд, тюки соломи та решту необхідного. «Через пандемію день забою свиней довелся проводити у вузькому колі з обмеженою кількістю людей, тож приготовані командами страви зі свіжини не оцінювало журі, їх презентували представникам ЗМІ, популяризуючи закарпатські звичаї», – повідомив Л. Молнар.
Однією з команд, яка взяла участь у заході, була команда Молодіжної організації ТУКЗ-КМКС. «Я дуже радий, що, незважаючи на складні умови, все ж удалося організувати захід. Традиція забою свиней дуже поширена на Закарпатті, в цей день з’являється чудовий привід для членів родини, друзів зібратися і разом їсти смачні страви. Кожен регіон має свої особливі традиції, тому особливо важливо їх не лише плекати, але й передавати наступному поколінню. Тому я дуже радий, що сьогодні команда Молодіжної організації Товариства угорської культури Закарпаття також бере участь у заході, оскільки таким чином молоді люди зможуть ближче познайомитися із традицією забою свиней, яку вони зможуть передавати далі», – розповів голова організації Іштван Добша.
Голова Громадської спілки «Закарпатська угорська туристична рада» Андраш Мештер розповів журналісту нашого видання, що керівництво ТУКЗ-КМКС з огляду на епідемічну ситуацію вирішило провести замість Міжнародного фестивалю – конкурсу різників день забою свиней у вузькому колі, де зберуться представники районних осередків Товариства угорської культури Закарпаття. «В цей день також будуть приготовані всі традиційні страви, таким чином цей звичай продовжиться, захід не забудеться», – каже А. Мештер.
Команда із села Жнятино Мукачівського району приготувала картоплю з м’ясом і тушкованою капустою, а також гурку, ковбасу та шкварки. Команда з околиць Берегова запропонувала 12 страв: кров із цибулею, тушковану капусту та м’ясо, бульйон, ковбасу, гурку з кров’ю та печінкою, шкварки, варене сало, стейк, печінку з часником та пампушки. Команда з Вишкова представила капустяний суп та сальтисон. Команда села Карачин – ковбасу, гурки та шашлик. Команда із села Геча – тушковану капусту зі свіжиною, а також ковбасу. Команда телеканалу «TV21 Ungvár» приготувала сало по-закарпатськи, а також ковбасу на особливий манер, характерний для секеїв, з огляду на гостя з того регіону. Команда Молодіжної організації ТУКЗ-КМКС приготувала лоці-печенє та посмажила картоплю, а також три види ковбаси та гуляш у бограчі.
Зіхід відвідав, зокрема, і Берегівський міський голова Золтан Бабяк. «Вважаю дуже важливим плекати традиції, тому цей день забою свиней – це гарна можливість для нашої невеликої громади, хоча і в обмеженій кількості, але зібратися для збереження традицій, які залишили нам наші предки. Побачивши роботу команд, я неодмінно повинен підкреслити, що наша сільська місцевість має власний характер. Нам потрібен загальний запал, який я відчуваю тут, як старші передають свій досвід та знання молодим», – зазначив З. Бабяк та привітав ТУКЗ-КМКС із вдалою організацією важливого з огляду збереження традицій дійства.
(D. P./Kárpátaljai hetilap)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися