![У Будинку творчості Адальберта Ерделі відбувся День відкритих дверей](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5619-4k-scaled.jpg)
У Будинку творчості Адальберта Ерделі відбувся День відкритих дверей
7 березня у Будинку творчості Адальберта Ерделі, розташованому біля підніжжя Мукачівського замку, будівлю якого реконструювали за підтримки уряду Угорщини та відкрили минулої осені, провели День відкритих дверей.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5631-4k-1024x683.jpg)
Учасників заходу привітав очільник ТОВ «Захід Фінанс Груп», яке сприяло ремонту приміщення, директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпоі. За його словами, хоча в країні триває війна, людям потрібні культура, мистецтво і, враховуючи це, минулого року восени відчинив свої двері Будинок творчості й музей Адальберта Ерделі. Щодо планів, Йосип Торпоі також зазначив, що найближчим часом буде організовано виставку в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, а також мистецькі пленери.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5619-4k-1024x683.jpg)
Про визначальні моменти життя Адальберта Ерделі, його видатну творчість розповів відомий художник, кандидат мистецтвознавства Аттіла Коприва, ознайомивши з Будинком творчості та музеєм.
Адальберт Ерделі – один з основоположників закарпатської школи живопису, перший директор Ужгородського училища декоративно-прикладного мистецтва, один із організаторів і перший голова Закарпатської обласної організації Національної спілки радянських художників України, був учителем багатьох видатних закарпатських художників. Його творчість досі є визначальною для молодих поколінь митців. Роботи Ерделі випромінюють безмежну любов до рідного краю, відображають його різноманітність та мультикультурність, де разом мирно співіснують – угорці, українці, словаки, румуни та представники різних інших національностей.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5606-4k-1024x683.jpg)
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5611-4k-1024x683.jpg)
«Завдання Будинку творчості та музею Адальберта Ерделі – об’єднувати митців та представників сфери культури, які прагнуть плекати та передавати закарпатське мистецтво. Сам будинок є місцем, яке гідно зберігає пам’ять про Адальберта Ерделі, художника, який об’їздив усю Європу, але повернувся на батьківщину і творив тут. Тому він важливий для нас, закарпатців, як угорців, так і українців», – наголосив Аттіла Коприва, за ідеями та планами якого був створений музей.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5607-4k-1024x683.jpg)
В об’єкті, крім оригінальних меблів родини Ерделі, – експоновані, знайдені у ньому графічні малюнки, ескізи, листи, фотографії, а також репродукції картин відомого живописця. Студія в задній частині двору функціонує як Будинок творчості. У мансарді будівлі розташовані кімнати для учасників різноманітних творчих пленерів. Тут близько року мешкає з родиною художник Олександр Жильцов, котрий через війну був змушений покинути рідний дім.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5625-4k-1024x683.jpg)
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5627-4k-1024x683.jpg)
Після презентації Аттіли Коприви, присутніх привітала консулка Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Едіна Альбертне Шімон. Вона зокрема наголосила, що Генконсульство постійно надає можливість закарпатським художникам представляти себе, виставляти свої роботи у стінах установи. А після початку війни відомство приділяло значну увагу підтримці як закарпатських митців, так і тих, хто виїжджав із зони бойових дій. Дипломатка нагадала, що у травні 2022 року в Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді організували неординарну та унікальну виставку, в рамках якої були представлені роботи відомих художників із України, які знайшли прихисток на Закарпатті. Серед експонованих картин були і роботи Олександра Жильцова, котрий на знак вдячності за отриману в краї підтримку та допомогу торік подарував прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану дві свої картини. Роботи передали працівники Генконсульства. Віктор Орбан подякував за цей жест у листі. Відтак Едіна Альбертне Шімон передала Олександру Жильцову лист прем’єр-міністра Угорщини та його український переклад.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5635-4k-1024x683.jpg)
«Кажуть, що, коли гримлять гармати – музи мовчать. Мені було приємно побачити, що ваші малюнки, зроблені кульковою ручкою, є не лише рішучим спростуванням цього, а й гарним прикладом того, як мистецтво здатне нести красу та надію навіть у нинішній кризовий час. Дозвольте подякувати вам за вашу увагу і побажати якнайшвидшого повернення додому та можливості якнайшвидше організувати наступну вашу виставку в мирних і спокійних умовах», – зачитала дипломат слова прем’єр-міністра Угорщини, викладені в листі.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5623-4k-1024x683.jpg)
Захід завершився екскурсією по об’єкту та показом документального фільму про життя та творчість Адальберта Ерделі.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5630-4k-1024x683.jpg)
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2023/03/dsc-5628-4k-1024x683.jpg)
lexi/Kárpátalja hetilap
![subscribe](/images/train.jpg)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися