На Берегівщині вшанували пам’ять предків-завойовників
«Понад тисячолітній досвід угорського народу свідчить, що народи вміють жити разом у мирі, зберігати свої звичаї, традиції, культуру, історію, незалежність, рідну мову і, збагачуючи один одного, передавати це майбутнім поколінням, маючи відповідне правове поле. Цей відважний тисячолітній досвід поваги один до одного є одним із ключів нашого існування, що забезпечує збереження місцевої громади в рідному краї, транскордонну економічну співпрацю та взаємне духовне зростання», – наголосив генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаі під час виступу на заході в Меморіальному парку села Чома, організованому 25 червня на пам’ять про віднайдення угорцями нової батьківщини.
На початку дійства присутні вшанували пам’ять загиблих у війні хвилиною мовчання.
Частина племен, які перетнули Верецький перевал понад 1100 років тому, дійшовши до рівнини, що простягається вздовж Тиси, оселилася на околиці сучасної Чоми, – нагадав у вітальній промові Янош Рац, очільник місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС).
Археологи вперше почали розкопки на цій території близько 130 років тому – після того, як вони знайшли сліди поселення часів завоювання угорцями нової батьківщини. Майже через сто років потому експерти знайшли артефакти понад тисячолітньої давнини, які нині зберігаються в музеях. А саме місця поховання угорської прикордонної громади Х століття та тогочасне поселення. Усе це – визначальні докази того, що угорці оселилися в цьому краї.
У 1996 році за ініціативи Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) у північній частині понад тисячолітнього кладовища було створено меморіальний парк, де відтоді щорічно організовують урочистий захід на пам’ять про завоювання. Через епідемію коронавірусу та з початком війни масові заходи були скасовані, але тихе покладання у вузькому колі все ж проводили.
У 1927 році на межі села Гестерейд, розташованого менш ніж за сотню кілометрів від Чоми, була знайдена могила князя-завойовника, в якій виявили золоту шаблю, нині відому на весь світ. Ця шабля дуже схожа на ту, яку можна побачити у музеї у Відні, яка, на думку експертів, є роботою київських майстрів XI століття. Цю шаблю великий київський князь Ярослав Мудрий подарував своєму зятю, який згодом став королем Угорщини під ім’ям Андраш І.
«Тож українців та угорців пов’язує не тільки сучасний, європейський зв’язок, така спільна доля, спорідненість і взаємозалежність існували вже в часи завоювання і в наступних століттях», – наголосив під час виступу генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаі. «Пам’ять і знання про події минулого, діяння наших предків закладає основу для нашого спільного майбутнього, подаючи приклад для вирішення наших повсякденних проблем і питань через діалог», – додав дипломат.
Він наголосив, що Угорщина з першої хвилини війни солідарна з народом України, який героїчно бореться та зберігає свою гідність. Парламент Угорщини одним із перших засудив російську агресію та війну, з першого дня війни Угорщина послідовно виступає за територіальну цілісність і суверенітет України, і позиція Угорщини залишається незмінною вже більше року: вона стоїть на боці дипломатичного врегулювання і справедливого миру.
В Угорщині є одностайне політичне рішення про те, що країна продовжуватиме надавати гуманітарну допомогу до тих пір, поки вона буде потрібна, триватимуть програми підтримки біженців, угорських громад та інституцій, проєкти відновлення в Україні, додав Йожеф Бачкаі.
«Хто я? До якого народу належу? Ким були наші предки? Чим збагатили культуру Європи? Звідки ми прийшли і які культурні цінності ми маємо? Рано чи пізно ці питання виникають у кожного, і багато хто намагається знайти на них відповіді», – наголосив під час виступу очільник Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін.
«Ми можемо з гордістю говорити про наше минуле, нашу спадщину: від культури язичництва до християнства, від заснування держави до битв за захист Європи, за незліченні битви за свободу, а також про наші винаходи та відкриття, які збагатили людство», – підкреслив він.
«Тут, у Чомі, особливо важливо говорити про національну спадщину та приналежність. Тут, біля пам’ятника вождя Арпада та короля святого Іштвана, ми можемо побажати насамперед бути хорошими угорцями, які черпають тут нові сили, адже під нашою землею спочивають стародавні угорці, які збереглися у своїх нащадках – у нас», – зазначив Йожеф Шін.
«Бог, який оберігав і провадив свій обраний народ, нехай оберігає та веде і нас, наш народ», – попросив Божого благословення на присутніх декан Берегівського угорськомовного деканату Мукачівської греко-католицької єпархії Ференц Демко.
Після урочистих промов виступив місцевий ансамбль збереження традицій, виконавши народні танці. Затим прозвучав тематичний вірш Мігая Бабіча у виконанні Фелікса Янчика. Відтак із в’язанкою народних пісень виступили вихованці Гечанського Будинку культури, й насамкінець Бенце Абрань продекламував вірш Дюли Югаса «Тріанон».
На завершення заходу присутні поклали вінки до меморіального знаку, розташованого в центрі парку, а також до пам’ятників вождя Арпада та короля Іштвана.
(CsA/Kárpátalja hetilap)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися