У Берегові в рамках театрального фестивалю вшанували пам’ять видатної акторки Шарі Федак
30-річчя Закарпатського обласного угорського драматичного театру в Берегові відзначили масштабним фестивалем, який тривав протягом 3 – 9 жовтня. Шостий день фестивалю присвятили пам’яті Шарі Федак – уродженки цього міста, однієї з найвідоміших угорських актрис, примадонн свого часу.
Учасники заходу зібралися перед пам’ятником Шарі Федак, який встановили в місті у 2018 році. Акторка театру Іболя Орос з цього приводу продекламувала вірш Ендре Аді «Шарі Федак», після чого присутні поклали вінки та квіти до пам’ятника.
Захід продовжився у стінах Закарпатського обласного угорського драматичного театру. Глядачі мали змогу побачити сольний вечір актриси, заслуженої артистки Угорщини, лауреатки Премії ім. Марі Ясаі Фружіни Преґіцер «Так я прийшла…», прем’єра якої відбулася в 1990 році. Компіляції віршів, прози та народних пісень спонукала до роздумів над широкими питаннями сенсу життя.
Після майже годинного виступу відбулося вручення Премій ім. Шарі Федак. Символічні статуетки для відзначення премією створив відомий закарпатський скульптор Михайло Колодко. 20-сантиметрова скульптурка на рамі з вапняку зображує фігуру Шарі Федак у гусарському вбранні, яка відтворена за її роллю з легендарної вистави «Вітязь Янош». Під час створення фігури скульптор прагнув виразити скромність і відданість театру, якими були пронизані життя і творчість Шарі Федак.
«Коли п’ять років тому, 26 жовтня 2018 року, ми урочисто відкрили пам’ятник Шарі Федак у нашому місті, це стало результатом об’єднання зусиль багатьох людей, які долучилися до цієї справи», – повідомила під час виступу виконуюча обов’язки директора Закарпатського обласного угорського драматичного театру Едіна Шін. «Встановити пам’ятник видатній уродженці Берегова – було нашим давнім обов’язком», – додала вона, згадавши про найвизначніші моменти із життя акторки.
Постать і пам’ять про Шарі Федак певний час були незаслужено відсунуті на другий план, а в суспільній свідомості та публічному дискурсі сформувався образ, у якому вона сприймалася переважно як примадонна легковажного світу мистецтва з усіма його кліше та упередженнями. Донедавна мало розповідалося про важливу роль, яку вона відіграла у розвитку угорської театральної культури. Завдяки незвичайному таланту, нечуваній працьовитості та силі волі вона записала своє ім’я у список найвидатніших митців. Свого часу її швидко помітили найвидатніші письменники та публіцисти: Ендре Аді, Фрідєш Карінті, Шандор Бровді, Жиґмонд Моріц — усі вони присвятили численні статті, в яких висловлювали вдячність і відзначали досягнення актриси на сцені. На основі цих публікацій чітко простежується послідовний розвиток її виконавського мистецтва, завдяки якому вона високо піднялася по кар’єрних сходинках. Восени 1904 року у 25-річному віці вона вперше заспівала партію Йончі у п’єсі «Вітязь Янош». Після цього в одному лише Королівському театрі вона зіграла головну роль у цій виставі 689 разів. Вона стала знаменитою примадонною свого часу, але хотіла довести, що здатна на більше. Незабаром їй це вдалося. «У ній живе справжня актриса, яка вміє передати на сцені всі душевні коливання, яка відмінно реалізує себе і в драматичних ролях. Важливо не те, що вона робить, а те, що в ній відбувається», – писав Меньгерт Лендєл у виданні «Нюґат». Відтоді Шарі Федак як драматичну актрису згадували поряд із найвидатнішими іменами.
«Ми, нинішні любителі театру, а особливо угорці Закарпаття та Берегова, повинні знати справжню Шарі Федак. Адже хто, як не ми, буде берегти пам’ять про неї? Чиє завдання, як не наше, повернути ім’я та постать Шарі Федак на належне місце?» – підкреслила Едіна Шін. «Сьогодні ми маємо для цього всі можливості. Окрім пам’ятника в Берегові, завдяки акторці Неллі Сюч, маємо дві постановки та ще одну композицію, які відтворюють її постать. Ми також маємо Культурний центр, який носить її ім’я. Окрім того, маємо і премію театрального мистецтва імені Шарі Федак, яку заснували у 2021 році», – додала керівниця берегівського театру.
Премією ім. Шарі Федак нагороджуються угорськомовні актори Карпатського басейну, які безперервно працюють в одному театрі щонайменше 15 років, засвідчуючи вірність глядачеві. Премію з ініціативи акторки Неллі Сюч заснували з метою популяризації в Карпатському басейні спадщини Шарі Федак. А це – відданість нації, батьківщині та професії. Це означає віру в підтримуючу силу національної спільноти, угорськомовну театральну культуру та традиції, а також у силу театральної атмосфери, яка віддана якості, старанності та наполегливості. Цією нагородою відзначають діяльність акторів в Угорщині та за її межами, для яких згадані вище якості мають особливе значення, які гідні спадщини відомого пращура. У 2021 році лауреатами цієї премії стали берегівська акторка Магдолна Ваш і трансільванський актор Жолт Богдан. У 2022 році з огляду на труднощі війни відзнаку не вручали і цю прогалину заповнили тепер – 8 жовтня 2023 року. Лауреаткою премії стала Фружіна Преґіцер – акторка Ніредьгазського театру ім. Жиґмонда Моріца.
«Дякую Всевишньому за можливість сьогодні перебувати тут. Я вперше в житті стою на закарпатській сцені», – зазначила Фружіна Преґіцер. Вона розповіла, що 33 роки тому, виступаючи на одній зі сцен Трансільванії, зрозуміла, чому варто бути акторкою. «Доти мені здавалося, що я граю лише для батьків, друзів, режисерів, журналістів. А там зрозуміла, що я маю щось таке, чого не мають глядачі в залі. Я передаю їм це, натомість отримую щось навзаєм. Водночас мене також відразу вразила відповідальність у цій справі», – додала акторка, подякувавши за визнання, за можливість виступити на сцені берегівського театру та за любов глядачів.
Ініціаторка заснування Премії ім. Шарі Федак акторка Неллі Сюч не змогла бути особисто присутньою на церемонії вручення. Проте вона надіслала відеопривітання, у якому наголосила: «Ми живемо у важкі часи, нас оточує густа темрява, але в кожній темряві мерехтить оте невеличке світло, яке приносить у наше життя радість і надію. У ці дні темряву долає світло Берегівського театру, який відзначає 30-річчя. Це молодий вік, тож я бажаю закладу досягти поважних літ, стати «великим вогнищем», біля якого грітимуться люди», – наголосила акторка, вітаючи колег.
Тижневий фестиваль у понеділок завершився виступом Донецького обласного академічного драматичного театру (м. Маріуполь), який представив виставу Боккаччо «Декамерон».
Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися