У Берегові відзначили 65-ту річницю угорської революції 1956 року. ФОТО

У Берегові відзначили 65-ту річницю угорської революції 1956 року. ФОТО

16:01 Жовтень 25, 2021

Життя 934 5 хвилин

Magyar

Угорська революція та визвольна боротьба розпочалися на мітингу будапештської студентської молоді 23 жовтня 1956 року. Ворожа реакція тодішньої комуністичної влади та здійснений нею масовий кривавий розстріл беззбройних людей перетворили мирну демонстрацію у збройне повстання, яке після дванадцяти героїчних днів, 4 листопада, було придушене радянськими танками. Революція, яка розпочалася мирною демонстрацією, стала однією з найбільш визначальних подій в угорській історії XX століття.

ГО «Товариство угорської культури Закарпаття» (ГО «ТУКЗ – КМКС») разом із дипломатичною установою Угорщини в Берегові та громадською організацією «Про культура Субкарпатіка» провели меморіальні заходи й у Берегові. Урочистості розпочалися біля пам’ятника героям угорської революції, що встановлений неподалік залізничного вокзалу.

З урочистою промовою до присутніх звернулася голова ГО «Про культура Субкарпатіка», президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ільдико Орос. Вона подякувала всім, хто прийшов схилити голови перед героями угорської революції 1956 року.

«Ця революція є спільною пам’яттю для нас, минулим, яке багато з нас пам’ятає особисто. Символічним є й місце, де ми зараз зібралися, як і меморіальний знак, встановлений у 2016 році завдяки зусиллям Консульства Угорщини в Берегові. Тоді молодь прагнула відновити справедливість для свого майбутнього, але їхню жагу до волі зламати не вдалося нікому. Навіть якщо у 1956-му революція зазнала поразки, пізніше радянська система все-таки дала тріщину, завдяки якій і ми з вами можемо стояти зараз тут – у вільній країні», – зазначила пані Ільдико.

Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі розповів, що залізнична станція та розташована неподалік автомагістраль стали місцем, де восени 1956-го пройшли радянські війська, аби придушити повстання в Угорщині.

«Революція 1956 року стала своєрідним символом до справедливості та правди, адже тоді проти сталінської диктатури повстали не лише угорці, які проживали в Угорщині, а й ті, які жили за межами історичної батьківщини. Мирна демонстрація переросла у повстання, яке безжалісно придушили. Сьогодні ми маємо віддати данину пам’яті тим, хто колись вийшов на передову відстояти ідеали та прагнення усього угорського народу – завдяки таким сміливцям ми сьогодні вільні», – додав Матяш Сіладі.

У свою чергу, Золтан Бабяк, міський голова Берегова, зауважив, що наслідком мирної демонстрації 65 років тому стало понад 3400 смертей. В той час студентство Будапешта вирішило виступити проти радянської влади, за що поплатилося, проте надію не втратило – вона жила в їхніх серцях: «1956-й став роком надії та єдності, віри в те, що мрії стануть реальністю».

Ласло Молнар, секретар з питань культури ГО «ТУКЗ – КМКС», звернув увагу на те, що 65 років – це два покоління, й теперішні школярі можуть дізнатися про події 1956 року з перших вуст, від своїх дідусів чи бабусь.

«Моє покоління вже знало правдиві факти про події угорської революції, проте за часів радянської влади на цю тему було накладено табу. Ми мали змогу відзначати цю сумну дату, зустрітися з тими, хто брав участь у боротьбі, та дізнатися достовірну інформацію з перших вуст. Проте лише від нас залежить, чи наступні покоління знатимуть реальні факти про ті часи», – додав пан Ласло.

З історичним екскурсом виступила Наталія Вароді, доцент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Після чого присутні поклали вінки до меморіального знаку та продовжили урочистості виставою у Закарпатському обласному угорському драматичному театрі.

Вікторія КОПИНЕЦЬ, “Карпатський об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня